کد خبر 102350

قیمت نفت در اولین ماه سال 2021 در نتیجه خوشبینی‌ها نسبت به رشد اقتصادی جهان و توزیع گسترده واکسن کرونا با افزایش قیمت روبرو شد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، اولین ماه از سال ۲۰۲۱ امروز به پایان می‌رسد. در این ماه اگرچه همچنان سایه ویروس کرونا بر بازارهای جهانی پررنگ بوده اما افزایش واکسیناسیون در کشورهای مختلف جهان باعث شد تا امید به رشد اقتصادی بیشتر شود.

موضوعی که بر تقاضای نفت موثر بوده و از همین رو افزایش قیمت را به دنبال داشت.

در کنار آن توافق اعضای اوپک پلاس بر تمدید توافق کاهش تولید نفت و افزایش تدریجی تولید نیز بر کنترل عرضه نفت اثرگذار بود و این دو عامل، توازن بیشتر در بازار نفت را به دنبال داشت.

هر چند در ماه گذشته میلادی، افزایش ذخیره‌سازی نفت و همچنین شیوع گونه‌های جدید از ویروس کرونا در گوشه و کنار جهان، اجازه رشد بیشتر قیمت‌ها را نداد.

در این ماه همچنین تولیدکنندگان نفت نیم نگاهی نیز به بازگشت نفت ایران بازارهای جهانی داشتند. هر چند به اعتقاد اغلب فعالان این حوزه، بازگشت نفت ایران تاثیر زیادی بر قیمت‌ها نخواهد داشت.

وزیر نفت ایران نیز در حاشیه نمایشگاه نفت گفت که صادرات نفت ایران در این مدت به شدت افزایش داشته است.

این عوامل باعث شد تا نفت برنت که با قیمت ۵۱ دلار و ۸۰ سنت وارد سال جدید میلادی شده بود، ‌ رشدی ۶.۵ درصدی را در این ماه تجربه کند و به قیمت ۵۵ دلار و ۱۰ سنت در هر بشکه برسد.

نفت شاخص آمریکا نیز ۷.۵ درصد گران شد و از ۴۸ دلار و ۵۲ سنت تا ۵۲ دلار و ۱۴ سنت بالا رفت.

قیمت نفت با توجه به کاهش ریسک‌های سیاسی و همچنین افزایش امید به رونق اقتصادی در جهان، روند افزایشی دارد.

روندی که به گفته کارشناسان می‌تواند قیمت طلای سیاه را تا ۶۰ دلار در هر بشکه افزایش دهد.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها