کد خبر 102026

بسیاری از تحلیل‌گران بر این عقیده هستند که قیمت سنگ آهن دست کم در سه ماهه اول سال 2021 همچنان رو به رشد خواهد بود، اما در نیمه دوم سال به دلیل افزایش عرضه و پر شدن ذخایر روند کاهش قیمت آغاز خواهد شد.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، سنگ‌آهن از جمله محصولاتی است که در ماه‌های آخر سال 2020 روند رشد قیمتی زیادی را تجربه کرد که مهمترین دلیل آن افزایش تقاضای فولادسازان چین بود.

استرالیا که اکنون بزرگترین صادرکننده سنگ‌‎آهن جهان است پیش‌بینی کرده قیمت سنگ‌آهن در سال 2021 همچنان قدرتمند خواهد بود اگر چه تولید فولاد چین به دلیل سیاست‌های زیست محیطی این کشور و احتمالا جایگزینی سنگ‌آهن با قراضه می‌تواند تحت تاثیر قرار بگیرد و باعث افت قیمت سنگ آهن در جهان شود.

دولت استرالیا همچنین پیش‌بینی کرده به غیر از چین سایر کشورها احتمالا تقاضای خود برای سنگ آهن را به پایین‌تر از سطح سال 2019 کاهش خواهند داد و منتظر کاهش قیمت این محصول اولیه در آینده خواهند بود. همچنین دولت استرالیا در ادامه پیش‌بینی‌های خود اظهار داشته بسیاری از فولادسازان در اروپا و آسیای جنوبی اکنون کارخانجات خود را تعطیل کرده‌اند و منتظر کاهش قیمت سنگ آهن هستند تا تولید فولاد آن به صرفه باشد.

سیاست‌گذار اصلی کالاهای دولت استرالیا برآورد کرده روند افزایش قیمت سنگ‌آهن در حال رسیدن به پایان خود است و احتمالا بازار جهانی شاهد افت قیمت این محصول باشد. برآوردهای این نهاد دولتی این است که قیمت سنگ آهن بعد از رسیدن به پیک قیمتی خود در یک بازه 10 ساله با روند افت قیمتی مواجه خواهد شد، چرا که اکنون فولادسازان چینی برای تولید فولاد بر روی بازیافت قراضه‌ها متمرکز شده‌اند و این امر می‌تواند سهم بازار چین از واردات سنگ‌آهن را کاهش دهد که عامل فشار بر قیمت سنگ‌آهن در سال‌های آینده خواهد بود.

از طرف دیگر طبق پیش‌بینی نشریه متال بولتن تقاضای سنگ‌‎آهن در سال 2021 بسیار قدرتمندتر از پیش‌بینی‌های اولیه این ماده اولیه تولید فولاد است.

«پلتس» پیش از این در ماه‌ دسامبر پیش‌بینی کرده بود قیمت سنگ آهن در سه ماهه اول سال 2021 به دلیل تقاضای زیاد چین احتمالا بالای 120 دلار در هر تن خواهد بود. قیمت سنگ آهن از ماه نوامبر روند رشد قیمتی خود را آغاز کرد به طوری که با رشد 30 درصدی بالاترین حد 7 سال اخیر خود را تاچ کرد و به 160 دلار در هر تن رسید.

برخی دیگر از تحلیل‌گران پیش‌بینی روند کاهشی برای سنگ‌آهن را دارند. به طور مثال وبسایت «فوکوس ایکونومیکز» در گزارشی نوشته است که قیمت سنگ آهن در سال 2021 به طور میانگین در سه ماهه چهارم به 91 دلار و در سه ماهه چهارم سال 2022 به 78 دلار خواهد رسید و روند افت قیمتی در سال‌های آینده ادامه خواهد یافت. از جمله دلایل این روند کاهش قیمت افزایش تولید در برزیل و استرالیا خواهد بود که منجر به پر شدن ذخایر سنگ آهن و افزایش مازاد عرضه در جهان است.

انتهای گزارش  

 

ارسال نظر

تازه ها