کد خبر 102008

روند افزایشی قیمت فلزات اساسی از جمله فلز مس به دلایل متعددی از جمله شیوع ویروس کرونا در چین، در پیش بودن تعطیلات سال نوی میلادی در چین و روند کند تزریق واکسن کرونا در اروپا و آمریکا متوقف شد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، فلزات اساسی در معاملات روز جمعه با روند نزولی به کار خود پایان دادند آن هم در حالی که بسیاری از کارشناسان شرایط بسیار خوبی را برای آنها در نیمه سال 2021 پیش‌بینی کرده‌اند. 

چین خود را برای مبارزه با موج جدید شیوع ویروس کرونا آماده کرده است و این در حالی است که این کشور مصرف‌کننده نیمی از کل بازار فلزات اساسی است و به همین دلیل وضع محدودیت‌ها به شدت بازار فلزات را تحت تاثیر قرار می‌دهد و این در حالی است که تعطیلات سال نوی میلادی در کشور چین نیز در پیش است که می‌تواند عامل مضاعفی برای فشار بر تقاضای این فلزات باشد.

فعالیت اقتصادی کاخانجات در اروپا و آمریکا نیز وضعیت چندان مساعدی ندارد و به نظر می‌رسد پیش‌بینی بهتر شدن شرایط شیوع کووید 19 در نتیجه تزریق واکسن‌های ضد کرونا اکنون به بن‌بست خورده است. فعالیت کارخانجات اروپایی در حال حاضر در بدترین وضعیت خود از ماه جولای تاکنون محسوب می‌شود.

قیمت مس در معاملات روز جمعه با افت 2 درصدی به هر تن 7865 دلار رسید و از نقطه اوج قیمتی چند ساله خود عقب‌نشینی کرد. نیکل نیز با افت 3 درصدی به هر تن پایین‌تر از 18 هزار دلار رسید و به همراه مس بیشترین افت را در میان سایر فلزات داشتند.

افت قیمت فلزات در معاملات روزهای آخر هفته در حالی است که کارشناسان و فعالان بازار مس و سایر فلزات بر این عقیده هستند به دلیل تقاضای قدرتمند چین قیمت‌ها در سه ماهه اول سال 2021 صعودی خواهد بود. طبق پیش‌بینی «بانک آو آمریکا» قیمت مس در سه ماهه چهارم سال 2021 تا 9500 دلار در هر تن خواهد رفت و سایر فلزات از جمله آلومینیوم طبق پیش‌بینی نشریه متال بولتن در نیمه اول سال 2021 به دلیل کاهش ذخایر آلومینیوم جهان صعودی خواهد بود.

«اوله هنسن» تحلیل‌گر «ساکسو بانک» بر این عقیده است شیوع ویروس کرونا در چین و در پیش بودن تعطیلات سال نوی میلادی در این کشور فعالیت کارخانجات این کشور را با اختلال مواجه ساخته است و عامل افت قیمت فلزات اساسی است. کند شدن روند تزریق واکسن‌های ضد کرونا در آمریکا و اروپا نیز عامل دیگری است که بر روند افزایش قیمت فلزات مانع دیگری ایجاد کرده و به همین دلیل سرمایه‌گذاران بازار مس دیدگاه خود را نسبت به وضعیت مس در کوتاه‌مدت تغییر داده‌اند.

شرکت‌های تولیدکننده مس در بازار سهام با افت قیمتی در معاملات روز جمعه مواجه شدند. از جمله ارزش سهام شرکت KGHM در بورس ورشوی لهستان بیش از 4.5 درصد افت کرد و ارزش سهام شرکت «آنتوفوگاستای» شیلی در بورس لندن با افت 4 درصدی مواجه شد. همچنین ارزش سهام شرکت معدنی «آیوانهو» در بورس کانادا 4.5 درصد از ارزش خود را از دست داد.

انتهای گزارش

 

ارسال نظر

تازه ها