کد خبر 101479

به دنبال رفع محدودیت‌های واردات قراضه آهن توسط چین برخی از کشورهای واردکننده قراضه از ژاپن از کمبود قراضه در بازار ابراز نگرانی کرده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، نهاد تنظیم‌کننده بازار چین با تغییر قانون واردات قراضه آهن دوباره این کشور را به بزرگترین واردکننده جهان تبدیل کرد به طوری که دیگر کشورها برای تهیه قراضه‌های خود با مشکل مواجه شدند.

بعد از تغییر قانون واردات قراضه در تاریخ 31 دسامبر شرکت‌های چینی با صادرکنندگان ژاپنی قرارداد واردات قراضه امضا کردند به این ترتیب کشورهایی از قبیل ویتنام، تایوان و بنگلادش که به قراضه آهن ژاپن وابسته بودند در تهیه قراضه مورد نیاز خود برای کارخانه‌های فولاد دچار مشکل شدند.

صادرکنندگان قراضه ژاپن سالی رؤیایی را پشت سر گذاشتند به طوری که میانگین صادرات ماهانه آنها به بالاترین حد تاریخی خود رسید. ژاپن از ابتدای ژانویه تا نوامبر 8 میلیون و 640 هزار تن قراضه صادر کرده است  که بیش از 25 درصد بیشتر از مدت مشابه سال گذشته یعنی 2019 می‌باشد. در این میان ویتنام بیشترین واردات قراضه را از ژاپن با 3 میلیون و 120 هزار تن داشته است و بعد از آن کره جنوبی با 2 میلیون و 710 هزار تن رده دوم را داشت. تایوان 1 میلیون و 7 هزار تن واردات قراضه از ژاپن داشته است و در رده های بعدی قرار می‌گیرد.

یک تاجر قراضه آهن اعلام کرده است واردات قراضه چین امسال احتمالا به بیش از 10 میلیون تن برسد که ژاپن سهم مهمی در تامین این میزان قراضه خواهد داشت . به این ترتیب کشورهای دیگر که توان رقابت با چین را ندارد در این عرصه به مشکلات زیادی برخواهند خورد. به عنوان مثال یک کارخانه فولاد بنگلادش می‌گوید اگر چین به خرید قراضه خود از ژاپن ادامه دهد دیگر قراضه آهن راهی بنگلادش نخواهد شد.

دولت چین قصد دارد به دلیل سیاست جدید زیست‌محیطی خود و تحریک رشد سبز از تولید فولاد به روش کوره قوس الکتریکی را افزایش دهد و در این میان واردات قراضه را افزایش خواهد داد.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها