کد خبر 101098

طبق داده‌های منتشر شده توسط شرکت متانکس کانادا قیمت هر تن متانول برای تحویل به بازارهای اروپا در ماه ژانویه 2021 نسبت به دسامبر 2020 رشد 40 درصدی و قیمت هر تن متانول تحویل آسیا نیز در همین بازه زمانی رشد 15 درصدی را تجربه کرده است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، بازار جهانی متانول در حالی وارد سال 2021 شده است که در سال گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا تحت فشار شدیدی قرار گرفت اما فعالان بازار متانول پیش‌بینی کرده‌اند که ظرفیت‌های متوقف شده در سال جدید دوباره وارد مدار خواهند شد و با توجه افزایش تقاضای متانول عرضه این محصول نیز افزایش خواهد یافت. دولت چین در نیمه اول سال جدید احتمالا با افزایش تولید ناخالص داخلی و نیز سیاست مبتنی بر «رشد سبز» تقاضای خود را برای محصولات پایین‌دستی پاک افزایش خواهد داد و این شامل افزایش تقاضای متانول نیز خواهد شد.  

قیمت متانول وارداتی در ماه نوامبر سال 2020 حدود 10 درصد بالاتر از نوامبر سال 2019 بود و قیمت هر تن متانول در بنادر چین حدود 238 دلار بود.

با توجه به کاهش صادرات متانول ایران به دلیل سرمای زمستان در ماه ژانویه و فوریه، پیش‌بینی شده قیمت متانول در سه ماهه اول سال 2021 همچنان به رشد قیمتی خود ادامه دهد. طبق آمارهای منتشر شده در سال 2020 حدود 60 درصد واردات متانول چین از ایران تامین می‌شود افزایش تقاضای چین برای متانول به دلیل کاهش صادرات ایران باعث افزایش قیمت متانول در جهان خواهد شد. سرمای زمستان باعث شده که بخش عمده‌ای از گاز طبیعی که توسط شرکت‌های پتروشیمی برای تولید متانول به کار گرفته می‌‎شود اکنون به مصرف گاز خانگی برسد که همین امر افت تولید متانول و به تبع آن افت صادرات را در پی خواهد داشت.

همچنین کشور هند نیز تا قبل از فوریه 2020 یعنی پیش از شیوع ویروس کرونا 75 درصد متانول وارداتی خود را از ایران تامین می‌کرد و این در حالی است که با شیوع ویروس کرونا بین ماه‌های مارس تا آگوست 2020 ایران تنها 6 تا 7 درصد کل صادرات ماهیانه را به هند صادر کرد.

آمریکا و اروپا نیز با وجودی که سال 2020 را با افت شدید میزان ذخایر متانول خود به پایان رساندند پیش‌بینی می‌شود که در سال 2021 تولید و عرضه متانول خود را در نیمه اول سال افزایش دهند. بسیاری از شرکت‌های تعطیل شده دوباره راه‌اندازی خواهند شد و عرضه متانول تولیدی را به بازارها در ماه‌های آینده افزایش دهند. به عنوان مثال شرکت استارت آپ YCI در سنت جیمز لوئیزیانا که یک شرکت تازه تاسیس است قرار است سالانه 1 میلیون و 800 هزار تن متانول تولید کند. همچنین طبق گفته منابع آگاه شرکت «گاز کمیکال» در کشور ترنیداد (دریای کارائیب) تولید خود را افزایش خواهد داد و به 1 میلیون تن در سال خواهد رساند. افزایش تولید در این دو شرکت احتمالا باعث افزایش عرضه به بازارها و کاهش قیمت متانول در نیمه اول سال در ایالات متحده شود.  

شرکت متانکس که بزرگترین تولیدکننده متانول در جهان محسوب می‌شود و مقر آن در ونکوور کاناداست قیمت قراردادهای ماه ژانویه برای تحویل متانول به بازارهای اروپا و آسیا را بروزرسانی کرد و قیمت‌ها را افزایش داد.

طبق قراردادهای متشر شده توسط شرکت متانکس، قیمت هر تن متانول برای تحویل به بازارهای اروپا در ژانویه 2021 حدود 390 یورو است و این در حالی است که قیمت هر تن در ماه دسامبر سال 2020 حدود 275 یورو بود که حاکی از افزایش 40 درصدی قیمت متانول در ماه اول سال 2021 است.

قیمت هر تن متانول شرکت متانکس برای تحویل به بازارهای آسیا در ماه ژانویه 2021 حدود 405 دلار در هر تن است در حالی است که در ماه دسامبر سال 2020 قیمت هر تن 350 دلار بود که رشد 55 دلاری معادل 15 درصدی برای هر تن را نشان می‌دهد.

انتهای گزارش

 

ارسال نظر

تازه ها