کد خبر 101085

«گروه منابع اوراسیا» (ERG) پیش‌بینی کرده است با توجه به استراتژی دولت‌ها مبنی بر سیاست «رشد سبز» و کاهش گازهای گلخانه‌ای و همچنین کمبود قراضه مس و کاهش موجودی انبارها قیمت مس در سال 2021 بالای 8000 دلار نوسان خواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، در ماه‌های ابتدایی سال شیوع ویروس کرونا در جهان بازار اکثر کامودیتی‌ها را تحت تاثیر قرار داد به طوری که قیمت هر تن مس از بالای 6000 دلار در ابتدای سال به 4600 دلار در ماه مارس رسید که پایین‌ترین حد سال 2020 بود  اما بعد از آن مس بازگشت شگفت‌انگیزی را تجربه کرد و با رشد 70 درصدی به بالای 8000 دلار در اواسط دسامبر رسید که از فوریه سال 2013 این قیمت بی‌سابقه بود.

تحلیل‌گران بازار مس و رؤسای شرکت‌های تولیدکننده و همچنین مؤسسه‌های تحقیقاتی نسبت به آینده روشن مس اتفاق نظر دارند اما از طرف دیگر نسبت به وضعیت سال 2021 و همچنین ویروس کرونا تردیدهایی وجود دارد که اکنون قابل پیش‌بینی نیستند.

« گروه منابع اوراسیا» (ERG) که یک شرکت پیشتاز در حوزه معاون و فلزات است و مقر آن در لوکزامبورگ است بر این عقیده است که آینده فلز سرخ در سال 2021 روشن است و اگر چه قوانین و مقررات چین در حوزه واردات قراضه باعث اختلال در جریان عرضه شده است اما اقدامات این کشور در توسعه سیاست «رشد سبز» که مس نقشی حیاتی در آن ایفا می‌کند تقاضا برای مس را افزایش خواهد داد.

«بندیکت سوبوتکا» مدیرعامل شرکت ERG نسبت به آینده قیمت جهانی مس خوشبین است و عقیده دارد به دلیل کاهش عرضه مس در جهان قیمت این فلز سرخ همچنان بالای محدوده 8000  دلار در هر تن خواهد بود. «سوبوتکا» می‌گوید سال 2021 با توجه به کاهش قرنطینه‌ها و همچنین رفع محدودیت‌ها تقاضا برای مس قدرتمند خواهد بود. همچنین خریداران به ویژه در خارج از چین با توجه به ریکاوری اقتصاد جهانی تلاش خواهند کرد که موجودی انبارهای خود را دوباره پر کنند. علاوه بر این سیاست دولت‌ها در تحریک رشد سبز که وابستگی زیادی به فلز مس خواهد داشت می‌تواند تقاضا برای مس را تسریع ببخشد.

ERG پیش‌بینی می‌کند که سال 2021 آغاز یک دوره قدرتمند رشد اقتصادی در جهان خواهد بود و تقاضا برای مس پالایش‌یافته 4 تا 5 درصد رشد خواهد کرد که بالاترین میزان رشد در یک دهه اخیر محسوب می‌شود.

در سویه عرضه نیز ERG یک رشد معتدل را پیش‌بینی می‌کند  و برخی از شرکت‌ها احتمالا در سال 2021 نتوانند به تولید دوران قبل از کرونا باز گردند.

قراضه مس احتمالا در سال 2021 همچنان با کمبود عرضه مواجه شود و انتظارات را برآورده نکند. قیمت قراضه مس همیشه ارتباط مستقیمی با قیمت خود مس دارد  و موجودی کم قراضه به دلیل تولید کم مس در نیمه اول سال 2020 و از طرف دیگر قوانین جدید دولت چین برای واردات قراضه باعث کاهش میزان عرضه این ماده اولیه در جهان خواهد شد که محرک قیمت مس در سطوح بالا خواهد بود.

انتهای گزارش 

 

ارسال نظر

تازه ها