کد خبر 101057

بازارهای مالی در هفته پیش رو پنج رویداد مهم را در پیش دارند که مهمترین آنها احتمالا برگزاری انتخابات مجلس سنای ایالت جورجیا در روز سه‌شنبه است و در صورتی که دموکرات‌ها بتوانند هر دو کرسی این ایالت را از آن خود کنند، در نسبت برابری با جمهوری‌خواهان قرار خواهند گرفت و با توجه به سیاست افزایش مالیات مورد حمایت آنها بازار سهام آمریکا می‌تواند تحت فشار نزولی قرار بگیرد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، بازارهای مالی این هفته چالش‌های مهمی پیش رو دارند و سرمایه‌گذاران در بازارهای مختلف باید خود را برای این چالش‌ها آماده کنند. پنج رویداد مهمی که هفته پیش رو بازارهای مالی را متاثر خواهند کرد به شرح زیر هستند:

1. انتخابات مجلس سنای ایالت جورجیا در روز سه‌شنبه

روز سه‌شنبه انتخابات مجلس سنا در ایالت جورجیا برگزار می‌شود و تکلیف دو سناتور باقیمانده مجلس سنا مشخص خواهد شد. اگر دموکرات‌ها بتوانند هر دو کرسی را از آن خود کنند نسبت نمایندگان در مجلس سنا 50 به 50 خواهد شد و در نتیجه رای «کامالا هریس» معاون بایدن که ریاست مجلس سنا را برعهده دارد تعیین‌کننده خواهد بود. این وضعیت می‌تواند به افت شاخص دلار و همچنین تصویب بسته‌های محرک مالی دیگر تداوم بخشد. اگر جمهوری‌خواهان هر دو کرسی را از آن خود کنند وضعیت کنونی تداوم خواهد یافت و جمهوری‌خواهان چهار کرسی از دموکرات‌ها بیشتر خواهند داشت. آرای این ایالت در انتخابات ریاست جمهوری بسیار چالش‌برانگیز بود اما در نهایت «جو بایدن» توانست آرای الکتورال این ایالت را از آن خود کند.

2. ادامه روند واکسیناسیون در ایالات متحده

روند واکسیناسیون در آمریکا کمتر از انتظار پیش می‌رود و این در حالی است که تعداد موارد ابتلا به ویروس کووید 19 همچنان بالای 150 هزار نفر در روز است. تا تاریخ 31 دسامبر 2 میلیون و 800 هزار نفر واکسن کرونا را دریافت کردند در حالی که انتظار می‌رفت تا این تاریخ 20 میلیون نفر این واکسن را تزریق کنند. میانگین ابتلای روزانه به کووید 19 در آمریکا اکنون 168 هزار نفر است که نسبت به پیک بیماری در اواسط دسامبر پایین‌تر است. در اواسط دسامبر روزانه حدود 218 هزار نفر بیمار مبتلا به کووید 19 شناسایی می‌شد. مقامات بهداشتی آمریکا هشدار داده‌اند با توجه به تعطیلات کریسمس در آمریکا احتمال افزایش دوباره آمارها وجود دارد.

3. گزارش اشتغال ماه دسامبر در آمریکا

این هفته روز جمعه 8  ژانویه اولین گزارش اشتغال سال 2021 مربوط به میزان اشتغال آخرین ماه سال 2020 منتشر خواهد شد. تحلیل‌گران پیش‌بینی کرده‌اند که در ماه دسامبر 2020 تعداد 100 هزار نفر وارد بازار کار شده‌اند و این در حالی است که در ماه نوامبر آمارهای وزارت کار آمریکا از اشتغال 245 هزار نفر خبر داده بود که کمترین میزان اشتغال در شش ماه اخیر محسوب می‌شد.

همچنین این هفته فدرال رزرو تشکیل جلسه خواهد داد و وضعیت اقتصاد آمریکا در ماه دسامبر را بررسی خواهد کرد. تعدادی از مقامات فدرال رزرو آمریکا از جمله نایب رئیس هیئت مدیره «ریچارد کلاریدا» نیزسخنرانی خواهد کرد.

4. تلاطم در بازار سهام آمریکا

سال 2020 سالی پرتلاطم برای بازار سهام آمریکا بود به طوری که هم صعودی‌ترین و هم نزولی‌ترین روندهای بازار سهام آمریکا در این سال تجربه شد. شاخص‌های وال استریت توانستند در سال 2020 رکوردهای جدیدی از خود به جای بگذارند که مهمترین دلایل این رکوردشکنی‌ها تصویب بسته‌های پولی و مالی عظیم در راستای جلوگیری از اثرات اقتصادی ویروس کرونا بود. معاملات بازار سهام این هفته تحت تاثیر نتایج انتخابات مجلس سنای ایالت جورجیا خواهد بود به ویژه اینکه در صورت پیروزی دموکرات‌ها و احتمال تصویب لوایح افزایش مالیات شرکت‌ها بازار سهام می‌تواند تحت فشار شدیدی قرار بگیرد.

 این هفته همچنین داده‌های اقتصادی از جمله شاخص‌های فعالیت اقتصادی در آمریکا منتشر خواهد شد که چشم‌اندازی از وضعیت اقتصادی در ایالات متحده را ترسیم خواهد کرد که می‌تواند بازار سهام را نیز متاثر کند.

5. برگزاری جلسه اوپک‌پلاس در روز دوشنبه

اعضای اوپک و متحدان آنها به ویژه روسیه روز دوشنبه یک نشست مجازی برگزار خواهند کرد تا وضعیت عرضه و تقاضای بازار نفت را مورد بحث و بررسی قرار دهند. اعضای اوپک‌پلاس در ماه دسامبر از افزایش 2 میلیون بشکه‌ای میزان تولید خود برای سال 2021 عقب‌نشینی کردند و بر روی افزایش روزانه 500 هزار بشکه‌ای عرضه نفت به بازار توافق کردند. همچنین آنها توافق کردند که ماهانه جلساتی را تشکیل دهند و در صورت مساعد بودن شرایط 500 هزار بشکه به بازارها تزریق کنند. روسیه با افزایش ماهانه 500 هزار بشکه از ماه فوریه موافق است در حالی که سایر اعضا هنوز نگران هستند و این تاریخ را برای افزایش عرضه زودهنگام می‌دانند.

انتهای گزارش

 

ارسال نظر

تازه ها