کد خبر 101044

طبق گزارش تحلیل‌گران مؤسسه تحقیقاتی CRU مهمترین ریسک عرضه و تقاضای صنعت روی در سال 2021 ادامه‌دار بودن شیوع ویروس کرونا خواهد بود و پیش‌بینی کرده‌اند که قیمت هر تن روی در سال آینده به طور میانگین 2550 دلار خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، بعد از نوسان قیمتی روی در سال 2019 و رسیدن به اوج قیمت چند ساله در ماه مارس آن سال، این فلز صنعتی سال 2020 را با قرار گرفتن در نقطه‌ی 2297 دلار در هر تن آغاز کرد. با آغاز شیوع ویروس کرونا در جهان قیمت روی مانند سایر کامودیتی‌ها متاثر شد و به پایین‌ترین حد خود در سال 2020 یعنی 1773 دلار در هر تن رسید.

نیمه دوم سال 2020 اما داستان متفاوتی برای فلز روی رقم خورد به طوری که قیمت هر تن روی بالاترین حد خود از ماه مارس سال 2019 را تاچ کرد و به بالای 2800 دلار در هر تن رسید.

عرضه و تقاضای روی در سال 2021

تحلیل‌گران مؤسسه تحقیقاتی  CRU عقیده دارند در سال 2021 تقاضای چین برای فلز روی همچنان قدرتمند خواهد بود که مهمترین دلیل این امر مشوق‌های دولت چین برای سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌هاست. تحلیل‌گران این مؤسسه می‌گویند تقاضای هند در سال 2021 نیز افزایش خواهد یافت اما تقاضا در اروپا و ایالات متحده به دلیل رشد ناچیز تولید خودرو همچنان پایین خواهد بود.

در بخش عرضه نیز تحلیل‌گران عقیده دارند عرضه روی به بازارها همچنان افزایش خواهد یافت اما رشد عرضه زیاد نخواهد بود. برخی از معادن تعطیل شده در آمریکای جنوبی باید تولید خود را در سال آینده ریکاوری کنند اما در سال 2021 احتمالا خبر زیادی در مورد کشف معادن جدید و سرمایه‌گذاری بر روی معادن قدیمی و از رده خارج شده وجود نخواهد داشت. بی‌ثباتی همچنان در این بخش وجود دارد و ویروس کرونا نیز احتمالا سال آینده همچنان تاثیرات خود را بر فلز روی ادامه خواهد داد چرا که توزیع گسترده واکسن در کشورهای آمریکای جنوبی پروسه زمان‌بری خواهد بود.

چین همچنان بزرگترین تولیدکننده روی در جهان در سال 2021 خواهد بود. میزان تولید چین در سال 2019 حدود 4 میلیون و 300 هزار تن بود  و پرو نیز دومین تولیدکننده روی با 1 میلیون و 400 هزار تن بود. مؤسسه cru نیز بر این عقیده است استخراج معادن در سال 2021 افزایش خواهد یافت اما کووید 19 همچنان مانند شبحی بالای سر این صنعت خواهد بود.

برآورد قیمت روی در سال 2021

تحلیل‌گران فلز روی عقیده دارند که ضعف ادامه‌دار شاخص دلار یکی از محرک‌های افزایش قیمت روی در نیمه اول سال آینده خواهد بود. تحلیل‌گران مؤسسه تحقیقاتی CRU پیش‌بینی کرده‌اند میانگین قیمت روی در سال آینده به ازای هر تن 2550 دلار خواهد بود.

«رایان کوچرین» رئیس مؤسسه تحقیقاتی «اوپن ماینرال» نیز بر این عقیده است که قیمت روی سال آینده با افزایش قیمت روبر خواهد شد به ویژه در نیمه اول سال. از منظر مؤسسه CRU مهمترین ریسک دو طرف عرضه و تقاضای روی در سال 2021 ویروس کرونا خواهد بود که می‌تواند تعطیلی معادن روی در ماه‌های اول سال را ادامه‌دار کند و بازار کنسانتره روی را تحت فشار کاهش عرضه قرار دهد.

انتهای گزارش

 

ارسال نظر

تازه ها