کد خبر 100415

کشف نوع جدید ویروس کرونا در انگلستان و اعلام آن توسط وزیر بهداشت بریتانیا بازارهای مالی را با هراس مواجه کرد به طوری که شاخص‌های آسیایی و اروپایی و همچنین ارزهای پوند و یورو در برابر دلار بخشی از ارزش خود را از دست داده‌اند.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، کشف نوع جدیدی از ویروس کرونا در انگلستان با سرعت انتقال 70 درصد بیشتر از نوع اولیه ویروس باعث افت بازارهای ارز و سهام در اورپا شد این در حالی است که دوباره دلار در نقش یک دارایی ریسک‌گریز ظاهر شده و سرمایه‌گذاران به سمت خرید دلار هجوم بردند.

به دنبال کشف این نوع ویروس و وضع محدودیت‌های ورود و خروج از و به انگلستان توسط تعدادی از کشورها، بازارهای سهام اروپایی در ساعات ابتدایی فعالیت خود در اولین روز هفته تاکنون 2 درصد از ارزش خود را از دست داده‌اند.

با این کشف جدید اکنون 16 میلیون بریتانیایی در انتظار قرنطینه سفت و سخت دولت بریتانیا قرار گرفته‌اند و این اتفاق اثرات توافق رهبران کنگره آمریکا بر سر بسته مالی 900 میلیارد دلاری را به محاق برد.

«بوریس جانسون» نخست‌وزیر بریتانیا امروز در واکنش به انتشار این خبر با اعضای کابینه جلسه اضطراری برگزار خواهد کرد و درباره محدودیت‌های مورد نیاز برای جلوگیری از شیوع گسترده این ویروس تصمیم‌گیری خواهد کرد.

این اتفاق برای لندن در حالی رخ داده است که مذاکره‌کنندگان اروپایی و بریتانیایی در فاصله 10 روز مانده به جدایی کامل بریتانیا از اتحادیه اروپا هنوز نتوانسته‌اند در باره توافق پسابریگزیت به توافق برسند.

این دواتفاق باعث فشار شدیدی بر پوند استرلینگ شد و تاکنون نزدیک به 2 درصد از ارزش خود را در برابر دلار از دست داده است. بازار سهام لندن نیز امروز با این خبر دچار هراس شد و تا این لحظه 1 درصد از شاخص فوتسی لندن آب رفته است. سهام دو بانک بزرگ انگلیسی یعنی «بانک للوید» و «بارکلیز» بیش از 6 تا 7 درصد سقوط کرده‌اند و نگرانی سهامداران بازار را افزایش داده است.

همچنین شاخص دکس بورس فرانکفورت آلمان نیز حدود 2 درصد کاهش یافته و شاخص‌های صنایع گردشگری و مسافرت و سرگرمی شاخص «پان اروپا» تاکنون بیش از 5 درصد در معاملات اولین روز هفته ریزش داشته‌اند.

شاخص هراس وال استریت تحت عنوان شاخص «ویکس» نیز 25 درصد رشد کرده که نشان دهنده هراس سرمایه‌گذاران از بازار سهام است. این میزان افزایش شاخص هراس بیشترین میزان از تاریخ 11 دسامبر تاکنون است.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها