کد خبر 100212

قیمت سنگ‌آهن صادراتی ایران در یک هفته گذشته رشد بیش از 13 درصدی را تجربه کرده است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، قیمتهای سنگ آهن صادراتی فوب ایران روز پنجشنبه 17 دسامبر صعودی بود و طی یکهفته گذشته تا 13.3درصد جهش داشته و قیمت کنسانتره آهن عیار 66 درصد صادراتی ایران از مرز 130 دلار در بندرعباس و 155 دلار در بنادر چین عبور کرده است.

با احتساب نرخ دلار سنا (25700) قیمت کنسانتره صادراتی 3 میلیون و 340 هزار تومان در هر تن بوده که نسبت به قیمتهای داخلی یعنی 1 میلیون و 590 هزار تومان معادل 16 درصدی شمش فولاد خوزستان حدود 79 درصد گرانتر است. 

گفتنی است قیمتهای سنگ آهن داخلی تابعی از شمش فولاد در بورس کالای ایران است و با توجه به اینکه شیوه‌نامه فولاد باعث ارزان شدن بین 20 تا 30 درصدی قیمت شمش فولاد داخلی شده، شاهد افزایش اختلاف قیمتهای سنگ‌آهن داخلی و بین المللی هستیم.

ایندکس قیمت سنگ آهن ۶۲ درصد در بنادر چین روز پنجشنبه نیز صعودی بود و 2 دلار دیگر رشد کرد.قیمتها چند هفته ای است که روند شتابان صعودی داشته و در اوج قیمت ۸ ساله در حال پیشروی هستند. 

 بازار سنگ آهن با رشد تولید فولادسازان دچار کسری است و موجودی انبارهای سنگ آهن نیز پایین گزارش شده است 

فولادسازان چین برای مدیریت تامین سنگ آهن، اقدام به خرید کشتی ها قبل از رسیدن به بنادر این کشور کرده اند که نگرانی کسری عرضه آینده را در بین فعالان بازار بیشتر کرده است

موجودی فولاد نیز در انبارها پایین است و فولادسازان مجبور به خرید با قیمت بالاتر برای تولید و پاسخ دهی به تقاضای فولاد هستند

همچنین قیمت کک مصرفی تولید فولاد صادراتی چین طی 8 ماه اخیر تاکنون جهش 48 درصدی داشته و به هر تن 400 دلار رسیده که بالاترین سطح از تاریخ تعریف ایندکس صادراتی متال بولتن است (5 سال گذشته)!

زغالسنگ کک شو نیز صعودی است و قیمتها طی 2 ماه گذشته در بنادر چین 60 درصد رشد دارد که بخشی از آن مرتبط با تحریم استرالیا توسط چین است. جالب اینکه قیمت زغالسنگ استرالیا افت 12 درصدی در این بازه دارد.

خرید یک کشتی پانامکس زغالسنگ کک شو در مسیر آمریکا به چین با قیمت  190.5 دلار در هر تن بود که بالاتر از قیمتهای فعلی بوده و سیگنال تداوم رشد قیمت زغالسنگ کک شو را می‌دهد.

 در جلسات کارگروه وزارت صمت صحبت از تدوین دستورالعمل عرضه سنگ‌آهن در بورس کالا حداکثر تا پایان دیماه است که میتواند این وضعیت را بهبود بخشد.

در ماده 9 دستورالعمل اجرایی شیوه‌نامه فولاد آمده است که وزارت صمت مکلف است جهت عرضه مواد اولیه قبل از شمش (سنگ‌آهن، کنسانتره، گندله و آهن‌اسفنجی) در بورس کالا برنامه‌ریزی نماید. همچنین طبق این ماده دستورالعمل مربوط به عرضه مواد اولیه قبل از شمش فولادی شامل سنگ‌آهن، کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی توسط معاونت امور معادن و صنایع معدنی تا تاریخ 30 دی ماه 1399 تدوین و جهت تایید به کارگروه تخصصی - مشورتی ارائه می‌گردد. 

منبع: کامودیتی

 

ارسال نظر

تازه ها