کد خبر 100211

قیمت جهانی بیلت تحت تاثیر افزایش شدید قیمت سنگ‌آهن و سایر مواد اولیه در تولید فولاد رشد کرد و اکنون فوب دریای سیاه به 577 دلار در هر تن رسیده است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، قیمت بیلت فوب کشورهای CIS روز پنجشنبه 12 دلار دیگر افزایش و به 577 دلار در هر تن رسید. طبق گزارشات منتشر شده بسیاری از فولادسازان از ارایه قیمت برای تحویل ماه فوریه 2021 خودداری کرده و در انتظار شفاف سازی وضعیت قیمت مواد اولیه از جمله زغالسنگ و سنگ‌آهن و البته قراضه هستند.

محرک بازارها، تداوم رشد 1.7 درصدی قیمت قراضه وارداتی ترکیه و رسیدن آن به 445 دلار در هر تن بود که باعث شد واحدهای نورد تولیدکننده کلاف در بندر اسکندرون این کشور قیمت واردات بیلت روسیه به ازای هر تن 585 دلار (570 دلار فوب) را بپذیرند.  گزارش شده که روسیه قیمت بیلت صادراتی را تا محدوده 600 دلار بالا برده که محرک قیمتها طی روزهای آتی خواهد بود.

قیمتهای بیلت روز پنجشنبه در نواحی مختلف چین با رشد تا 7.7 دلاری همراه بوده و به سقف 618 دلار در هر تن رسیده است

رشد قیمت مواد اولیه شامل سنگ آهن و زغال‌سنگ باعث شده تا ایندکس ترکیبی بهای تمام شده تولید بیلت فولادی چین 3272 یوان (570.4 دلار) از ایندکس فروش بیلت 3690 یوان (564.7 دلار) پیش افتاده و فولادسازان در محدوده زیان باشند. لذا انتظار می‌رود قیمت شمش فولاد حداقل به میزان 7 دلار دیگر در اسرع وقت افزایش تا تعادل بین هزینه تولید و قیمت فروش برقرار شود.

ناگفته نماند قیمت پایه فروش بیلت داخلی در بورس کالا براساس قیمت فوب CIS تعیین می‌شود که افزایش قیمت‌ها در این ناحیه باعث افزایش قیمت پایه خواهد شد و می‌تواند محرک سهام شرکت‌های داخلی در بازار سرمایه باشد.

منبع: کامودیتی

 

ارسال نظر

تازه ها