کد خبر 100132

افزایش تولید خودرو در چین به ویژه در ماه نوامبر تقاضا برای فلز آلومینیوم را افزایش داده است به طوری که اکنون به دلیل کمبود کانتینر در بنادر آسیایی عرضه قراضه آلومینیوم کاهش یافته و قیمت آلومینیوم روند صعودی به خود گرفته است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، آلومینیوم ابتدای ژانویه امسال در بورس فلزات لندن حدود 1757 دلار در هر تن قیمت داشت، اما با آغاز شیوع کرونا در چین روند نزولی به خود گرفت به طوری که در فاصله دو ماه آوریل و می در پایین‌ترین نقطه سال خود یعنی حول و حوش 1425 دلار ایستاد. از ماه می تاکنون با آغاز ریکاوری اقتصاد چین و افزایش تقاضای این کشور و افتتاح صنایع این کشور از جمله صنعت خودرو قیمت آلومینیوم به عنوان یکی از فلزات اصلی صنایع روند رو به رشد خود را آغاز کرد و از حول و حوش 1425 دلار به نزدیکی 2025 دلار رسید و پیش‌بینی‌ها حاکی از این است که این روند رشد قیمتی همچنان ادامه‌دار خواهد.

نرخ آربیتراژ واردات آلومینیوم نیز اگرچه کاهش 10 درصدی داشته اما همچنان مثبت و به ازای هر تن 38 دلار است و این در حالی است که نرخ آربیتراژ فلزات مس و روی نیز منفی است. همچنین پرمیوم واردات آلومینیوم در بنادر ترکیه رشد بیش از 8 درصدی داشته و حتی به 135 دلار در هر تن رسیده است. شاخص قیمت آلومینا به عنوان ماده اولیه تولید آلومینیوم در بنادر استرالیا نیز رشد 0/3 درصدی داشته و اکنون به نزدیکی 300 دلار در هر تن رسیده است که این خود می‌تواند محرک قیمت آلومینیوم در بازار باشد. 

افزایش تولید خودرو در چین

آلومینیوم یکی از فلزات مورد استفاده صنعت خودروست و یکی از دلایل پیش بینی رشد قیمتی این فلز افزایش تولید خودرو در چین است. در ماه نوامبر طبق آمار منتشر شده توسط انجمن تولیدکنندگان خودروی چین تولید خودرو 9.6 درصد نسبت به نوامبر سال گذشته رشد داشته است که همین خود باعث حمایت از قیمت محصولات فولاد و آلومینیوم خواهد شد. طبق آمارها خودروسازان در چین در ماه نوامبر2 میلیون و 850 هزار دستگاه تولید کرده‌اند که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 9.6 درصد و نسبت به ماه قبلی یعنی اکتبر رشد 11.5 درصدی داشته است. همچنین طبق آمارها فروش خودرو نیز افزایش یافته به طوری که در ماه نوامبر 2 میلیون و 770 هزار واحد به فروش رفته که 12.6 درصد بیشتر از ماه نوامبر سال گذشته و 7.6 درصد بیش تر از ماه اکتبر است.

طبق آماری که نشریه متال بولتن منتشر کرده است افزایش تولید خودرو در چین باعث افزایش تقاضا برای آلومینیوم و رشد قیمتی این فلز صنعتی شده است. در حال حاضر قیمت هر تن آلومینیوم بین 17 هزار تا 17600 یوان است که نسبت به یک ماه قبل رشد 20 درصدی را تجربه کرده است. از طرفی کاهش عرضه آلومینیوم نیز بر افزایش قیمت تاثیرگذار بوده است و این در حالی است که تولیدکنندگان خودرو در حال افزایش سفارش‌های خود هستند. تولیدکنندگان همچنین می‌گویند که عرضه قراضه آلومینیوم در بازار کاهش یافته است و همین خود افزایش قیمت این فلز را تسریع بخشده است. این تولیدکنندگان همچنین می‌گویند که اکنون واردات قراضه آلومینیوم با تاخیر زیاد همراه است چرا که اکنون در کشورهای آسیایی کمبود کانتینر وجود دارد.

افزایش تقاضا برای فلزات اساسی باعث کمبود کانتینر در بنادر به ویژه شرق و جنوب شرق آسیا شده است و همین باعث تاخیر در تحویل کالاها در بنادر چین شده است.

انتهای گزارش 

ارسال نظر

تازه ها