کد خبر 11999

تیموری

علی تیموری شندی،مدیر عامل تامین سرمایه لوتوس پارسیان

متاسفانه نگاه به سرمایه‌گذاری در بازارسرمایه، در جراید و حتی در بین فعالان بازارسرمایه، محدود به سرمایه‌گذاری در بازارثانویه و سهام شده است، در حالی که ما بازارسرمایه بسیار وسیعی داریم که در آن طیف گسترده‌ای از ابزارها و خدمات برای سرمایه ­گذاری وجود دارد. به طوری که هم اکنون اگر کسی قصد سرمایه‌گذاری در بازار مسکن را داشته باشد ابزار مالی مربوط به آن در بازار سرمایه وجود دارد، همچنین اگر کسی قصد سرمایه‌گذاری در بازار طلا را داشته باشد نیز ابزارهای مالی مرتبط با آنها در بازار سرمایه وجود دارد همانطور که برای سرمایه گذاری در شرکت­ها ابزار سهام وجود دارد.

به نظر من با توجه به تفاوت سلایق افراد مختلف در یک کشور انواع ابزارهای مالی متناسب با آنها نیز در بازار مالی وجود دارد.‌ از این منظر متناسب با انتظار بازدهی سرمایه‌گذاران و سطح ریسک پذیری آنها ابزار مختلف در بازار مالی کشور ما وجود دارد.

بنابراین باید بگویم که بازار سرمایه بازار مناسبی برای سرمایه­گذاری در سال جاری می باشد ولی افراد برای سرمایه‌گذاری در این بازار باید متناسب با نیاز خود ابزار مالی مناسب آن را انتخاب کنند،‌ نه اینکه یک فرد ریسک گریز در یک ابزار ریسکی سرمایه­گذاری کند.

در مورد وضعیت شرکت­ها نیز باید گفت که این وضعیت بسیار وابسته به وضع اقتصاد کلان کشور ما می­باشد،  وضعیتی که نیاز به مراقبت بیشتری دارد. امیدواریم که این نوسانات  قابل توجه در نرخ متغیرهای اقتصاد کلان،‌ اعم از نرخ ارز و نرخ سود که قابلیت پیش بینی در اکثر صنایع را سلب کرده است مراقبت بیشتری شود. اگر از این نرخ­ها مراقبت شود می‌توان امیدوار بود با توجه به سطح فعلی نرخ ارز سطح رقابت پذیری شرکت­های داخلی افزایش یابد. کنترل این نرخ­ها زمانی اثرگذار است که افزایش آنها دارای شیب ملایم و قابلیت پیش­بینی داشته باشد اما نوسانات مقطعی و شدید عموما نتیجه برعکس خواهند داشت.

 

 

ارسال نظر

تازه ها