کد خبر 86146

نماینده رفسنجان:

یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از بدهی مالیاتی سنگین دولت خبر داد و گفت: دلت تنها 2 درصد از بدهی مالیاتی خود را پرداخت کرده است و 98 درصد آن باقی مانده است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، احمد انارکی محمدی عصر شنبه در جلسه شورای اداری شهرستان رفسنجان اظهار داشت: با توجه به اینکه قیمت‌ها در فروش نفت کاهش پیدا کرده است بودجه به سمت اخذ مالیات و فاصله گرفتن از نفت رفته است و در این بین کارخانه‌ها و شرکت‌های بزرگ اولین دستگاه‌ها در بحث پرداخت مالیات هستند که برای رونق تولید باید مالیات را بپردازند.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه مقام معظم رهبری دغدغه معیشت و اقتصاد مملکت را دارند و چندین سال است که در نامگذاری سال‌ها مسائل اقتصادی و معیشتی مطرح می‌کنند و امسال را هم به جهش تولید نام گذاری کرده اند.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار کرد: در جهش تولید تنها راه این است که سود شرکت‌ها و کارخانه‌ها و تولید را بالا ببریم در غیر این صورت اگر نتوانیم سود را بالا ببریم مشکل قبل از جمله سودجویی، دلالی‌ها و فرار مالیاتی خواهیم داشت.

انارکی محمدی تصریح کرد: بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی داریم، علاوه برآن ۴۰ هزار میلیارد تومان هم معافیت مالیاتی داریم که در بسیاری از موارد می‌توان آنها را جذب کرد؛ با راه اندازی سامانه‌های جامع مالیاتی، تجارت و سامانه جامع مجوزها می‌توان تولید، جهش تولید و در نهایت سود را داشته باشیم.

وی با بیان اینکه استان کرمان در بحث مجوزها بدترین وضعیت را دارد، یادآور شد: فضای کسب و کار ایران رتبه ۱۲۰ جهانی است که اگر بخواهیم این عدد را پایین بیاوریم باید در بحث صدور مجوزها سامانه جامع راه اندازی شود.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: اکثر فعالان اقتصادی مالیات را پرداخت می‌کنند امّا عده‌ای تهاتر می‌کنند، تولید ندارند و در زمینه‌های مختلف ماشین، خانه، زمین و… فرار مالیاتی دارند. در قانون جدید جلوگیری از فرار مالیاتی این است که بر اساس عملکرد باید مالیات پرداخته شود.

نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: دولت از کل بدهی مالیاتی اش تنها ۲ درصد را پرداخت کرده و دولت بیشترین بدهکاری مالیاتی را دارد.

انارکی محمدی در ادامه به موضوع پسته پرداخت و گفت: امسال آمریکا ۵۰۰ هزار تن محصول پسته دارد و ایران هم در پیش بینی‌های خود تولید ۱۵۰ هزار تن محصول پسته را دارد که در رفسنجان ۶۰ هزار تن پسته خواهیم داشت.

انارکی محمدی یادآور شد: در انبارها از سال گذشته ۱۱۰ هزار تن محصول پسته نگهداری شده است و اگر قرار است کاری انجام شود بهتر است هرچه زودتر آغاز شود. بانک مرکزی اقدام کند و باید برای پسته ای که صادر می‌کنیم به هر نحوی ارز را وارد کنیم و این بخش ساماندهی شود وگرنه در بازار جهانی به مشکل برمی خوریم./مهر

 

ارسال نظر

تازه ها