کد خبر 128233

بهترین راهکار برون رفت از مشکل برق احداث نیروگاه‌های خورشیدی است.

مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری برق و انرژی غدیر از کلنگ‌زنی نیروگاه جدید ۱۰ مگاواتی خورشیدی در اصفهان خبر داد و گفت: با توجه به مشکلات تولید و مصرف برق در کشور و همچنین کمبود گاز در فصول سرد سال، احداث نیروگاه‌های خورشیدی می‌تواند بسیاری از مشکلات را حل کند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شرکت سرمایه گذاری برق و انرژی غدیر، سید فریدالدین معصومی، مدیرعامل این شرکت در نشستی خبری اظهار داشت: نیروگاه لامرد که یکی از نیروگاه‌های مربوط به تفاهم‌نامه ١٩ مهرماه سال ١٤٠٠ بین وزرای نیرو و صمت بوده، از دی ماه سال گذشته که قرارداد آن امضا شد وارد فاز اجرا شده و اولین واحد گازی آن تا قبل از پیک ١٤٠٢ وارد مدار بهره‌برداری خواهد شد.

وی افزود: قرارداد واحد بخار  نیروگاه هرمز نیز مبادله شد که این نیروگاه نیز در حال احداث بوده و ٧٥ مگاوات به شبکه برق کشور اضافه خواهد کرد.

معصومی تصریح کرد: با توجه به مشکلات تولید و مصرف برق در کشور و همچنین کمبود گاز در فصول سرد سال، احداث نیروگاه‌های خورشیدی می‌تواند بسیاری از مشکلات را در زمینه افزایش ظرفیت تولید برق حل کنند.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری برق و انرژی غدیر با بیان اینکه "این شرکت چهار نیروگاه ١٠ مگاواتی خورشیدی در استان‌های اصفهان، یزد و قم در مدار بهره‌برداری دارد"گفت: نیروگاه‌های تجدیدپذیر برق و انرژی غدیر تا افق ١٤٠٤ به ٩٠٠ مگاوات خواهد رسید که از این رقم، ١٠٠ مگاوات بادی و ٨٠٠ مگاوات خورشیدی خواهد بود.

وی ادامه داد: تا پایان سال جاری ٦٠ مگاوات نیروگاه جدید خورشیدی احداث خواهد شد که ٢٠ مگاوات آن در اصفهان، ٢٠ مگاوات در یزد و ٢٠ مگاوات در استان فارس خواهد بود که با احداث این نیروگاه‌ها، ٣٣ میلیون مترمکعب در مصرف گاز صرفه‌جویی می‌شود.

معصومی خاطرنشان کرد: در راستای احداث این ٦٠ مگاوات نیروگاه جدید خورشیدی در سال جاری، دوشنبه کلنگ‌زنی احداث نیروگاه ١٠ مگاواتی خورشیدی غدیر اصفهان به زمین خواهد خورد.

این فعال صنعت  برق با بیان اینکه "متوسط میزان تابش در ایران ٢٠٠٠ کیلووات ساعت در مترمربع، در ٢٨٠ تا ٣٠٠ روز آفتابی است"، گفت: در اصفهان و یزد، این میزان تابش به ٥٠٠٠ کیلووات ساعت در مترمربع می‌رسد که نیروگاه‌های جدید خورشیدی در این دو استان نیز در مناطقی با این میزان تابش احداث خواهند شد.

معصومی با اشاره به توقف خرید تضمینی برق از نیروگاه‌های تجدیدپذیر در سال گذشته گفت: در ماه‌های پایانی سال، دستورالعمل جدیدی بر پایه ماده ١٢ قانون رفع موانع تولید ابلاغ شد که خرید تضمینی برق از سرمایه‌گذاران نیروگاه‌های تجدیدپذیر بر اساس میزان سوخت صرفه‌جویی شده صورت می‌گیرد به طوری که هزینه‌های سرمایه‌گذاری بر اساس سوخت صرفه‌جویی شده به سرمایه‌گذار پرداخت می‌شود.

وی افزود: نرخ پایه‌ای که برای سوخت صرفه‌جویی شده در نظر گرفته شد، حدود ٦ تا ٦.٥ یورو سنت به ازای هر کیلووات ساعت تولید برق است؛ اما ساز‌ و کار اجرای آن، هنوز نهایی نشده است.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری برق و انرژی غدیر تصریح کرد: با وجود نهایی نشدن ساز و کار اجرایی ماده١٢ قانون رفع موانع تولید، عملیات اجرایی نیروگاه های خورشیدی خود در قالب تفاهم نامه ٩٠٠ مگاوات نیروگاه های تجدیدپذیر با ساتبا را شروع می کنیم، تا با توجه به اینکه در تابستان و زمستان سال جاری با مشکلاتی در زمینه تأمین برق مواجه‌ایم، در راستای افزایش ظرفیت تولید برق به کشور کمک کنیم.

ارسال نظر

تازه ها