کد خبر 116258

برای نخستین بار در تاریخ صنعت پتروشیمی ایران:

بازرگانی پتروشیمی از پیروزی تاریخی این بنگاه اقتصادی ایرانی در دادگاه عالی امارات و استیفای حقوق آن به معادل ارزش حدودی 350 میلیون دلار خبر داد.

 

شرکت بازرگانی پتروشیمی با اشاره به جزییات این دستاورد مهم اظهار کرد: سرانجام پس از گذشت ماهها کار زارنفس گیر حقوقی، حکم صادره در دعوای حقوقی شرکت بازرگانی پتروشیمی (PCC) علیه شرکت هیزل، به تأیید نهائی دیوان عالی دبی در امارات متحده عربی رسید. 

رای دادگاه بدوی در پرونده مذکور در ماه آگوست ۲۰۲۰ میلادی (مرداد ماه ۱۳۹۹) صادر شده است.

گفتنی است بر اساس این رای، شرکت هیزل به پرداخت حدود ۷۸۰ میلیون درهم به عنوان اصل بدهی به علاوه خسارات با ارزش اقتصادی بالغ بر ۱.۲میلیارد درهم در حق شرکت PCC محکوم شد.

با توجه به معادل حدود 350 میلیون دلاری این رای قطعی به نفع ایران می توان گفت تقریبا نزدیک به نیمی از جریمه پرونده کرسنت برآورد می شود که به نفع ایران رای صادر شده است.

این حکم در ۲۷ژانویه سال ۲۰۲۱ میلادی(بهمن ماه ۱۳۹۹) در دادگاه تجدیدنظر (استیناف) دبی تأیید شد و سرانجام در تاریخ ۲۶سپتامبر ۲۰۲۱ (مهرماه ۱۴۰۰) در شعبه دیوان عالی دبی، مورد تأیید نهائی قرار گرفت. 

این پیروزی بزرگ حاصل تلاش دلسوزان نظام و مدیران ولایت مدار کشورمان در بخش خصوصی است که با وجود موانع و کارشکنی های مختلف، عزم خود را برای تحقق دورنمای ایران آباد و سرافراز جزم کرده اند.

یادآور می شود: شرکت هیزل در این دعوا از مؤسسات حقوقی نامداری همچون شعبه مؤسسه حقوقی بیکر و مکنزی و وکلای مشهور آن در کشور امارات بهره گرفته بود که تیم حقوقی شرکت PCC (وکلای موسسه حقوقی اماراتی علی ابراهیم) توانستند با تلاش های فراوان و طاقت فرسا بر رقبای سرسخت خود و طرف دعوای شرکت PCC فائق آیند.

گفتنی است: شرکت PCC تنها بنگاه اقتصادی ایرانی در میان مجتمع های پتروشیمی کشور  است که توانسته برای نخستین بار در دعاوی مطروحه در محاکم خارجی بر شرکت هیزل، غلبه و حقانیت خود را در مراحل مختلف دادرسی ثابت کند.

 

ارسال نظر

تازه ها