کد خبر 101496

مدیرعامل شرکت مادرتخصصی برق حرارتی خبر داد:

شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی به عنوان پیشتاز در استفاده از روشهای تامین مالی، به استناد تبصره 5 قانون بودجه سال 1399 موفق به انتشار اوراق مالی اسلامی از نوع سلف موازی استاندارد برق شده است .

​​​​​محسن طرزطلب ضمن بیان این خبر افرود: این عرضه اولیه نخستین تامین مالی صنعت برق در بخش دولتی است که در نماد معاملاتی «سحرا» و طی دو مرحله انجام می شود.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از اطلاع رسانی شرکت برق حرارتی،  وی   با اعلام آغاز مرحله نخست ، اولین عرضه اولیه اوراق سلف موازی استاندارد برق بخش دولتی در روز جاری، گفت: شرکت مادرتخصصی تولید برق حرارتی در راستای تامین مالی طرح های توسعه ای خود بنا دارد طی دو مرحله نسبت به انتشار و عرضه اولیه اوراق سلف موازی استاندارد برق به ارزش 13 هزار و 579 میلیارد ریال در بازار مشتقه بورس انرژی ایران اقدام نماید که در گام نخست برابر با 6 هزار 579 میلیارد ریال از این اوراق امروز سه شنبه در این بازار با موفقیت عرضه اولیه شد.

طرزطلب   با اشاره به جزییات این تامین مالی افزود: امروز دو میلیون و 420 هزار و 743 قرارداد سلف موازی استاندارد برق توسط شرکت مادر تخصصی تولید برق حرارتی به ارزش 6 هزار و 579 میلیارد ریال در نماد "سحرا 021" به روش حراج ناپیوسته در حالی عرضه شد که تعهد پذیره نویسی این اوراق به گروه خدمات بازار سرمایه سهم آشنا و شرکت تامین سرمایه امین اختصاص یافته است.

وی تصریح کرد: صندوق سرمایه‌گذاری اختصاصی بازارگردانی سهم آشنا یکم نیز نقش بازارگردان را برای این اوراق طی دوره عرضه ثانویه ایفا خواهد کرد که بر اساس امید نامه این عرضه اولیه ،   بازدهی سالانه این اوراق   حداقل 17.5 درصد خواهد بود. همچنین این اوراق منضم به قراردادهای اختیار خرید و فروش تبعی بوده و دوره زمانی این قراردادها، دو سال پس از تاریخ شروع عرضه اولیه است.

مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی ادامه داد:اوراق سلف موازی استاندارد از سود بین دوره ای برخوردار نیست و در پایان دوره ، خریدار می تواند با توجه به قیمت اوراق در سررسید و براساس قیمت اختیار خرید یا فروش تبعی نسبت به تحویل فیزیکی یا تسویه نقدی اقدام کند. این اوراق از طریق کارگزاری امین آوید عرضه می شود و کارگزار بازار گردان نیز شرکت کارگزاری سهم آشنا است.

  طرز طلب با اشاره به اینکه   این مساله نشان از انعطاف پذیری شرکت و کادر تامین مالی آن با توجه به محدودیتهای موجود برای شرکتهای دولتی است، اظهار امیدواری کرد: با رفع محدودیت‌های شرکت‌های دولتی و هموار کردن مسیر استفاده از بازار سرمایه از طریق اصلاحات قوانین و مقررات می توان مسیر توسعه جدیدی را برای سنوات آتی ترسیم و پروژه های دولتی را به سرانجام رساند.

وی اضافه کرد: در این راستا شرکت مادر تخصصی در راستای استفاده از ظرفیتهای قانونی و به استناد تبصره (5) قانون بودجه سال 1399 کل کشور موفق به اخذ مجوزات لازم برای انتشار اوراق سلف موازی استاندارد برق به میزان 13،579 میلیارد ریال طی دو مرحله اقدام گردید.

مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی خاطرنشان کرد: اتکا شرکتهای دولتی به منابع عمومی دولتی مهمترین عامل توقف، یا افزایش دوران ساخت پروژه های دولتی بوده به نوعی که بعضاً طرح یا پروژه دولتی دیگر توجیه پذیری اقتصادی ندارد از این رو تمرکز بر سایر روشهای تامین مالی یکی از الزامات پیشرفت و توسعه ظرفیت در هر بخشی است.

 

ارسال نظر

تازه ها