کد خبر 99298

حق تقدم به تعداد سهمی گفته می‌شود که پس از افزایش سرمایه شرکت از محل آورده نقدی به سهامداران نسبت به تعداد سهمی که دارند و افزایش سرمایه ای که داده‌اند اعطا می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، یکی از مهمترین شاخصه‌های شرکت‌ها میزان سرمایه و منابع مالی است که در اختیار دارند، شرکت ها در بعضی مواقع تصمیم می گیرد تا منابع مالی که در اختیار دارند را به سرمایه شرکت اضافه کنند و افزایش سرمایه دهند، افزایش سرمایه انواع مختلفی دارد که امروز تنها درباره یکی از آن ها که افزایش سرمایه از طریق آورده نقدی است صحبت کنیم.

افزایش سرمایه از طریق آورده نقدی چیست؟

یکی از روش های افزایش سرمایه آورده نقدی است، در این روش شرکت سود انباشته قابل توجهی ندارد یا نمی خواهد از سود انباشته خود برای افزایش سرمایه استفاده کند، پس تصمیم می گیرد با ایجاد سهم های جدید، نقدینگی و آورده های نقدی جدیدی را وارد چرخه مالی شرکت خود کند.پس شرکت در یک مدت کوتاه و معینی از فروش یکسری سهم خبر می دهد، این سهم ها در ابتدا برای سهام داران قدیمی ارسال می شود که به آن حق تقدم می گویند، حالا سهام دار می تواند یا این حق تقدم را برای خود نگه ندارد و به سرمایه گذاران دیگر بفروشد یا اینکه با پرداخت مبلغ اسمی سهام نزد شرکت، آن سهم را برای خود خریداری کرده و نگه دارد.

حق تقدم چیست و برای تبدیل آن به سهم چه باید کرد؟

هنگامی که شرکت افزایش سرمایه از طریق آورده نقدی را انجام داد به نسبت سهم هایی که سهامداران از این شرکت سهم داشته اند و با در نظر گرفتن درصد افزایش سرمایه به هر سهامدار قدیمی که در زمان افزایش سرمایه سهم این شرکت را داشته است تعدادی سهم اعطا می کند که به آن سهم حق تقدم می گویند، این سهم تقدم با نماد شرکت + ح نشان داده می شود، به طور مثال فملی افزایش سرمایه از طریق آورده نقدی می دهد و پس از ثبت افزایش سرمایه نمادی با عنوان فملی‌ح در پورتفوی سهامدار اضافه می شود. به این تعداد سهام که در این نماد وجود دارد حق تقدم می گویند.

دومین حالتی که ممکن است سهامداران شرکتی سهام حق تقدم دریافت کنند، عرضه سهام شرکت پس از عرضه اولیه آن است درواقع یک شرکت سهام جدیدی برای فروش منتشر می کند و در صورتی که شزرکت چنین تصمیم داشته باشد سهامداران فعلی شرکا در اولویت خرید این سهام هستند.

حال برای تبدیل سهام حق تقدم به سهم اصلی و اضافه شدن آن میزان از سهم به سهم هایی که از این شرکت دارید باید پس از انتشار خبر گواهی حق تقدم خرید سهام طبق روش اعلام شده در اطلاعیه خواستار ارسال گواهی خرید حق تقدم شوید که بر اساس این گواهی شما می توانید بابت هر تعداد سهمی که در حق تقدم دارید قیمت اسمی سهم که 100 تومان است پرداخت کنید و پس از آن سهام حق تقدم به سهام فعلی شما از این شرکت منتقل می شود.

اگر فردی از این سهام حق تقدم استفاده نکند، یعنی نه مبلغ اسمی را بپردازد و نه آن را بفروشد، شرکت پس از پایان مهلت پذیره نویسی سهام، آن سهم استفاده نشده را به اختیار خود می فروشد و پس از کم کردن کارمزد به حساب آن سهام دار واریز می کند.

 

ارسال نظر

تازه ها