کد خبر 99118

ارزش جایگزینی به هزینه‌هایی گفته می‌شود که باید برای ساخت یا خرید یک کالای مشابه با دارایی فعلی پرداخت کنیم؛ ارزش جایگزینی به عنوان یکی از روش‌های ارزش‌گذاری سهام شرکت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، ارزش جایگزینی یکی از مسائل مهمی است که در زمان ارزش گذاری سهام شرکت ها مورد توجه تحلیلگران بنیادی یا سرمایه گذاران قرار می گیرید. درواقع ارزش جایگزینی به ما می گوید شرکتی که 3 سال پیش راه اندازی شده است اگر امروز راه اندازی شود با قیمت ها و هزینه های امروز چه میزان ارزشی دارد و دوباره ارزش گذاری سهام آن شرکت و دارایی ها و هزینه هایش مورد محاسبه قرار خواهد گرفت.

محاسبه ارزش جایگزینی

در محاسبه ارزش جایگزینی ابتدا منابع صرف شده و هزینه های مورد نیاز برای راه اندازی شرکت مورد نظر مورد محاسبه قرار خواهد گرفت سپس مجموع این منابع را بر تعداد سهام تقسیم کرده و ارزش هر سهم از سهام این شرکت مشخص می شود به قیمت بدست آمده ارزش جایگزینی می گویند.

ارزش جایگزینی چه تاثیری بر تصمیم گیری سرمایه گذاران دارد؟

سرمایه گذاران برای تصمیم گیری درباره خرید سهام یک شرکت نکات بنیادی زیادی را در نظر می گیرند تا ارزش واقعی سهام یک شرکت را بسنجند، یکی از این نکات و موارد مورد توجه ارزش جایگزینی است.

در شرایطی که یک کشور اقتصاد تورمی داشته باشد بهای تمام شده مدام در حال افزایش است و اگر تنها ارزش جایگزینی دلیلی برای ارزیابی سهام شرکت باشد این ارزش گذاری ارزش دارایی های ترازنامه را به صورت واقعی تر مورد ارزیابی قرار خواهد داد و به واقعیت نزدیکتر خواهد بود.

 

 

ارسال نظر

تازه ها