کد خبر 97156

بازده به هر نوع سودی که حاصل از سرمایه گذاری باشد گفته می شود درواقع بازده نقطه مقابل ریسک مالی قرار می گیرد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، یکی از اصطلاحات مالی پر کاربرد در بازار سرمایه بازده است، بازده به میزان سود حاصل از سرمایه گذاری گفته می شودو در نقطه مقابل ریسک مالی قرار دارد، در واقع می توان گفت این درصد بازده است که می تواند قبول ریسک مالی را توجیه و جبران کند. بازده همانند ریسک مالی با درصد بیان می شود.

محاسبه بازده بر مبنای عملکرد سایر دارایی‌ها در مدت معین و شاخص‌های پولی، انجام شده و نسبت به دارایی ها در زمان مشابه سنجیده می شود. در بازار سرمایه بازدهی از طریق افزایش قیمت سهام و تقسیم سود به ازای هر سهم انجام می شود.

درصد بازده راهی برای سنجیدن تقبل ریسک مالی در سرمایه گذاری است و می تواند فرد را از تورم جلوتر بیاندازد یا باعث ضرر سرمایه گذار شود.به طور مثال اگر فردی اوراق بهادار درآمد ثابت با سود 25 درصدی داشته باشد و تورم در همان سال 18 درصد باشد، بازدهی این سرمایه گذاری برای سرمایه گذار 7 درصدی بوده است.

بازده به دو دسته زیر تقسیم می شود:

واقعی

مورد انتطار

بازده مورد انتطار

بازده مورد انتطار ، بازدهی است که قبل از ورود به سرمایه گذاری بر اساس تحلیل های تکنیکال و فاندامنتال بدست آمده و مورد ارزیابی قرار می گیرد.  با بدست آوردن درصد بازدهی مورد انتظار و ارزیابی آن در کنار ریسک مالی به سرمایه گذار این دید را می دهد که آیا سهام مورد نظر ارزش سرمایه گذاری دارد یا نه!

تحلیلگران و مشاوران سرمایه گذاری همیشه دید محتاطانه ای نسبت به تعیین بازده مورد انتظار دارند زیرا این محافظه کاری باعث کاهش خطا و تصمیم گیری بهتری می شود.

بازده واقعی و نحوه محاسبه

بازده واقعی پس از خروج از سرمایه گذاری تعیین می شود و سود یا ضرر قطعی بوده که فرد در سرمایه گذاری خودبدست آورده است.

بازده واقعی بر اساس مجموع اختلاف قیمت خرید و فروش سهم، سود نقدی و بعضاً درآمد حاصل از حق تقدم‌های سهام بدست می آید.

برای محاسبه بازده واقعی باید پس از فروش سهام، مجموع سود حاصل شده از این موقعیت معاملاتی را محاسبه نمایید؛ تا درصد بازده نسبت به سرمایه کل مشخص شود.

 

 

ارسال نظر

تازه ها