کد خبر 154247

آشنایی با انواع افزایش سرمایه و مراحل انجام آن

آشنایی با انواع افزایش سرمایه و مراحل انجام آن

گاهی اوقات برخی از شرکت ها برای انجام اقدامات مختلفی مانند گسترش فعالیت های شرکت و خرید تجهیزات جدید یا حتی اصلاح ساختار، به یک منبع تامین مالی نیاز دارند. افزایش سرمایه یکی از راه های تامین مالی شرکت هاست و شرایط، روش ها و مراحل خاص خود را دارد. ارزش سهام شرکت هایی که افزایش سرمایه آن ها توسط مجمع عمومی فوق العاده تایید می شود و مراحل آن به طور کلی انجام می شود، به واسطه انتشار اطلاعیه ثبت افزایش سرمایه در سایت کدال، بیشتر خواهد شد. به طور کلی چهار روش برای افزایش سرمایه وجود دارد که در ادامه مطلب به آن ها اشاره می کنیم:

افزایش سرمایه از محل آورده نقدی

براساس این روش، شرکت تعداد مشخصی اوراق سهام حق تقدم را با در نظر گرفتن میزان افزایش سرمایه و درصد مالکیت هر یک از سهامداران فعلی در اختیار آن ها قرار می دهد. سهامدارانی که اوراق حق تقدم را دریافت می کنند، برای تبدیل آن ها به سهام باید مبلغی را به عنوان ارزش اسمی سهم به حساب شرکت واریز کنند. به این ترتیب شرکت می تواند مبلغی که برای افزایش سرمایه به آن نیاز دارد را دریافت کند.

افزایش سرمایه به روش صرف سهام

در شرایطی که یک شرکت سهام خود را با قیمتی بالاتر از ارزش اسمی آن ها عرضه کند، این اختلاف قیمت میان ارزش اسمی و قیمت عرضه را اصطلاحا صرف سهام می نامند. به این ترتیب اختلاف قیمت ایجاد و دریافت شده، به حساب اندوخته شرکت منتقل می شود و منبع مالی مورد نیاز تامین خواهد شد.

افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها

دارایی های یک شرکت شامل موارد مختلفی مانند ملک، زمین، ماشین آلات و... نیز هستند. پس از گذشت چند سال و در شرایطی که نرخ تورم بالاست، ارزش دفتری این دارایی ها با ارزش واقعی آن ها متفاوت است. به همین علت شرکت به منظور تامین مالی و افزایش سرمایه اقدام به تجدید ارزش دارایی ها می کند، یعنی ارزش دارایی های مشهود شرکت مجددا بررسی می شوند.

افزایش سرمایه از محل سود انباشته

معمولا شرکت ها تمام سود به دست آمده را بین سهامداران تقسیم نمی کنند و بخشی از آن را به عنوان سود انباشته ذخیره می کنند. یکی از روش های افزایش سرمایه، تبدیل همین سود انباشته به سهام اسمی و سپس تقسیم آن بین سهامداران است. به این ترتیب بدون اینکه سهامداران مبلغی را به شرکت پرداخت کنند، تعداد سهام آن ها افزایش می یابد.

مراحل افزایش سرمایه

همانطور که گفتیم افزایش سرمایه در صورتی انجام می شود و تاثیر آن به تغییر وضعیت شرکت کمک می کند که مراحل آن به طور کامل انجام شوند. لازم به ذکر است که با اتمام هر یک از مراحل افزایش سرمایه امکان انجام مرحله بعدی فراهم می شود. در نهایت نیز با انتشار اطلاعیه های مربوط به ثبت افزایش سرمایه شرکت در سایت کدال، سرمایه گذاران از این موضوع مطلع شده و بهتر می توانند معاملات مورد نظر خود را پیرامون سهام این شرکت انجام دهند. مراحل افزایش سرمایه شامل موارد نامبرده در ادامه مطلب هستند:

1) پیشنهاد هیئت مدیره به مجمع

به عنوان اولین اقدام از مراحل افزایش سرمایه، هیئت مدیره پیشنهاد خود را مبنی بر نیاز به افزایش سرمایه شرکت در اختیار مجمع عمومی فوق العاده قرار می دهد و این موضوع نیز از طریق سایت کدال قابل مشاهده است. در این مرحله هیئت مدیره باید گزارشی را در مورد دلایل نیاز شرکت به افزایش سرمایه تهیه کند و در اختیار مجمع قرار دهد.

2) اظهار نظر حسابرس و بازرس قانونی

در دومین مرحله از افزایش سرمایه یک شرکت، حسابرس و بازرس قانونی سازمان، گزارشی که هیئت مدیره شرکت مبنی بر نیاز به تامین مالی تهیه کرده است را بررسی می کند و نظر خود را در مورد لزوم یا عدم لزوم افزایش سرمایه شرکت بیان خواهند کرد. لازم به ذکر است که این گزارش توسط سازمان بورس و اوراق بهادار بررسی خواهد شد.

3) تهیه مدارک و مستندات مربوط به افزایش سرمایه

پس از آنکه حسابرس و بازرس قانونی افزایش سرمایه شرکت را تایید کردند، سازمان بورس و اوراق بهادار نیز مجوز افزایش سرمایه شرکت را صادر می کند. در این مورد از مراحل افزایش سرمایه، شرکت باید قبل از اتمام مهلت مجوز یعنی قبل از به پایان رسیدن 60 روز، مجمع تشکیل داده و اقدامات افزایش سرمایه را انجام دهد.

4) انتشار آگهی دعوت به مجمع

در چهارمین اقدام از مراحل افزایش سرمایه، شرکت با انتشار یک اطلاعیه از سهامداران دعوت می کند تا در مجمع عمومی فوق العاده شرکت کنند. همانطور که گفتیم تایید نهایی افزایش سرمایه توسط همین مجمع انجام می شود.

5)به رای گذاشتن افزایش سرمایه در مجمع

پس از حضور سهامداران در مجمعی که برای تایید افزایش سرمایه شرکت برگزار می شود، اگر دو سوم حاضران در جلسه، افزایش سرمایه شرکت را تایید کنند، این موضوع عملی خواهد شد. در غیر اینصورت مراحل افزایش سرمایه تا به انتها پیش نمی رود.

6)انتشار گزارشی از تصمیمات مجمع

تصمیماتی که در مجمع افزایش سرمایه شرکت اتخاذ می شوند در قالب یک گزارش در سایت کدال منتشر خواهد شد. در این گزارش اطلاعاتی مانند زمان و محل برگزاری مجمع، دستور جلسه، تصمیمات اتخاذ شده و... درج می شوند.

7)ثبت افزایش سرمایه

در آخرین قدم از مراحل افزایش سرمایه، اطلاعیه ای در مورد ثبت افزایش سرمایه شرکت در سایت کدال منتشر می شود. پس از آن شرکت موظف است افزایش سرمایه صورت گرفته را تا قبل از پایان سال مالی شرکت در مجمع ثبت شرکت ها به ثبت برساند.

 

ارسال نظر

تازه ها