کد خبر 139410

نقدشوندگی چیست و چرا اهمیت دارد؟

نقدشوندگی چیست و چرا اهمیت دارد؟

نقدشوندگی (Liquidity) یعنی میزان سرعت تبدیل شدن یک دارایی به پول نقد. این دارایی می تواند هر چیزی باشد زمین، طلا، سهام و یا حتی یک تابلو فرش. میزان نقدشوندگی هرچقدر بالاتر باشد نگرانی برای تبدیل کردن آن دارایی به پول نقد کمتر می‌شود.

برای درک بهتر این موضوع ادامه مطلب را با یک مثال برایتان توضیح میدهم:

فرض کنید ۵۰ میلیون تومان پول دارید و می‌خواهید آن را به یک دارایی دیگر تبدیل کنید. دو گزینه پیش روی شما است، گزینه اول یک قطعه زمین در ناحیه‌ای از شهری که در آن زندگی می‌کنید و گزینه دوم خرید 15 عدد سکه بهار آزادی.

همانطور که می‌دانید بین دو گزینه بالا سکه بهار آزادی راحت‌تر به پول نقد تبدیل می‌شود.

شما به عنوان فروشنده می‌توانید با مراجعه به یک طلا فروشی به راحتی سکه‌های خود را با قیمت روز به پول نقد تبدیل کنید در حالی که برای تبدیل زمین به پول نقد کار سختی در پیش خواهید داشت.پس در نتیجه نقدشوندگی سکه بیشتر از زمین مسکونی است.

میزان سرعت نقدشوندگی یک دارایی، نکته مثبت و جذابی برای سرمایه‌گذارن خواهد بود. به بیان دیگر، فقدان Liquidity مساوی است با ریسک Liquidity و تاثیر منفی بر ارزش سرمایه شما.

پول نقد به عنوان استاندارد نقدشوندگی

پول نقد به عنوان استاندارد نقدشوندگی در نظر گرفته می‌شود چراکه به راحتی قابلیت تبدیل شدن به هر دارایی دیگری را دارد.

به عبارتی دیگر بالاترین نقدشوندگی را دارد زیرا به راحتی قابل تبدیل به هر دارایی و کالایی است.

برای مثال زمانی را در نظر بگیرید که می‌خواهید یک لپ‌تاپ به ارزش 25 میلیون تومان بخرید. لپ‌تاپ را با پول نقد راحت‌تر می توان تهیه کرد یا اینکه به اندازه 25 میلیون تومان فرش دست بافت به فروشنده بدهید؟

نقدشوندگی کدام نوع سرمایه گذاری بیشتر است؟

از بورس را به عنوان نقدشونده ترین بازار مالی نام می‌برند، زیرا سرمایه گذار برای فروش سهام خود و تبدیل آن به پول نقد فقط به چند کلیک نیاز دارد. نقدشوندگی بالای بورس باعث تبدیل شدنش به گزینه‌ای جذاب برای سرمایه گذاری شده است.

البته باید این نکته مهم را در نظر بگیرید که نقدشوندگی صندوق‌های سرمایه‌گذاری از سهم‌های بورسی بیشتر است و همیشه پول و سرمایه شما به راحتی امکان تبدیل شدن به پول را دارد.

هم‌چنین بازار ارزهای دیجیتال نیز نقدشوندگی سریعی دارد و می‌توان در ان به سرعت ارزهای دیجیتال را به پول تبدیل کرد و به همین علت است که این بازار هم مشتریان فراوانی دارد.

چرا نقدشوندگی سریع مزیت است؟

نقدشوندگی بدون ضرر

هر چقدر شما سریع‌تر بتوانید سرمایه خود را به پول نقد تبدیل کنید، ضرر کمتری متحمل می‌شوید.

برای مثال شما چند سکه طلا را ظرف چند روز به فروش می‌رسانید . در این مدت اتفاق خاصی برای قمیت طلا نخواهد افتاد و بالا و پایین آنچنانی نخواهد داشت، بنابراین ریسک ضرر آن کمتر است.

اما فرض کنید شما بخواهید مسکنی را بفروشید. فروش یک خانه ممکن است 1 ماه یا بیشتر طول بکشد. در ظرف مدت این یک ماه ممکن است بر اثر اتفاقی از قیمت خانه‌ها کم شود. برای همین است که هر چقدر که شما بتوانید سریع‌تر سرمایه خود را در یک بازار مالی به فروش برسانید برایتان بهتر است.

نیاز به پول نقد در مواقع ضروری

گاهی اوقات شما خیلی فوری و ضروری به پول نیاز دارید. در چنین شرایطی نقدشوندگی سریع می‌تواند مزیتی عالی باشد.

برای مثال اگر شما در ظرف چند روز به پول فوری نیاز داشته باشید، مسکن و ماشین دردسرساز هستند اما دارایی‌هایی مانند سهام، ارزهای دیجیتال یا صندوق‌های سرمایه‌گذاری به پول نقد تبدیل خواهند شد و این خود یک مزیت مهم است.

سخن پایانی در مورد نقدشوندگی

گزینه‌ها و انتخاب‌های زیادی برای سرمایه‌گذاری وجود دارد. هر کدام از این انتخاب‌ها دارای ویژگی‌های خاص خود هستند و می‌توانند برای شما به عنوان سرمایه‌گذار مزیت‌هایی داشته باشند.

یکی از ویژگی‌های مهم برای سرمایه گذاری در یک بازار، نقدشوندگی است.

منظور از Liquidity این است که شما بتوانید در کوتاه‌ترین زمان سرمایه خود را به پول نقد تبدیل کنید.

از مزیت‌های نقدشوندگی سریع می‌توان به این اشاره کرد که در صورت نیاز مالی، شما می‌توانید پول نقد در اختیار داشته باشید و ضرر کمتری ببینید چون مدت زمان نقد کردن دارایی هایتان کمتر است.

 

ارسال نظر

تازه ها