کد خبر 138980

تعریف افق زمانی در سرمایه‌گذاری چیست؟

تعریف افق زمانی در سرمایه‌گذاری چیست؟

یکی از مهمترین ویژگی‌های یک سرمایه‌گذاری موفق، مشخص بودن افق‌های زمانی و پایبندی به آن‌ها است. مخصوصا ‌هنگامی اگر تصمیم به فعالیت جدی و کاملا حرفه‌ای در بازارهای مالی دارید و بخواهید اهداف تعیین شده‌ خود را محقق و دارایی خود را به سرمایه‌ سودمند تبدیل کنید.

در چنین شرایطی، کسب اطلاعات کافی و یادگیری نحوه‌ تعیین افق‌ زمانی سرمایه گذاری با توجه به‌ اهداف، سرمایه و روش‌های فعالیتان، اهمیت فراوانی خواهد داشت.

تعریف افق زمانی در سرمایه‌ گذاری

دلایل بسیاری برای سرمایه گذاری افراد در بازارهای مالی وجود دارد. حفظ ارزش پول، کسب سود، افزایش سرمایه و یا اهدافی همچون خرید خودرو یا خرید مسکن انگیزه بسیاری از افراد برای سرمایه‌گذاری است.

برای دست‌یابی به این گونه اهداف، مدت زمانی طی می‌شود که به آن افق زمانی سرمایه گذاری می‌گویند

بسیاری از اشخاص پیش از آغاز سرمایه گذاری، اهداف و نیازهای خود را در جدولی می‌نویسند و با توجه به این اهداف شروع به سرمایه گذاری می‌کنند تا در مدت زمانی مشخص، به آن‌ها دست پیدا کنند. گاهی ابهام در تعیین مدت زمان اهداف و چگونگی دست‌یابی به آن‌ها موجب بروز اشتباه می‌شود و تحقق‌شان را با تاخیر رو‌به‌رو می‌کنند.

آنچه در اینجا بیش از پیش اهمیت پیدا می‌کند، دانشی صحیح و حساب‌شده برای یادگیری و ترسیم افق‌ زمانی سرمایه گذاری است. دانشی که بر پایه زمان‌های مرتبط با اهداف، بودجه‌ی در دسترس، اندازه‌ آن‌ و بسترهای سرمایه‌گذاری بنا شده است.

اهمیت افق زمانی در سرمایه گذاری

افق زمانی در سرمایه گذاری چارچوب زمانی شماست تا به اهداف مالی مشخصتان برسید. هدف شما می‌تواند بلندمدت، مثل بازنشستگی در ۳۰-۴۰ سال آینده، یا کوتاه مدت، همچون پرداخت قسط خودرو تا سال بعد، یا چیزی بین این دو باشد.

اندازه هدف مالی شما معمولاً طول مدت‌زمان افق زمانی در سرمایه گذاری‌تان را مشخص خواهد کرد، چون اهداف بزرگ‌تر و گران‌بهاتر به زمان بیشتری نسبت به اهداف روزانه نیاز دارند.

افق زمانی در سرمایه گذاری عامل کلیدی برای تصمیم‌گیری در مورد استراتژی سرمایه گذاری‌تان است. مدت زمانی که شما باید سرمایه گذاری کنید مشخص خواهد کرد که چه مقدار ریسک می‌توانید بپذیرید و بر تصمیمات تخصیص دارایی‌ها و منابع شما نیز تأثیر خواهد گذاشت.

به‌طورکلی، هرچه رسیدن به یک هدف مالی زمان بیشتری ببرد، احتمالا شما ریسک بیشتری را باید هم بپذیرید.

ایده اصلی این است که دارایی‌هایی که از ریسک بیشتری برخوردارند ممکن است سودهای بالاتری داشته باشند. از طرفی زیآن‌های احتمالی نیز در طول یک بازه زمانی طولانی‌تر جبران خواهند شد. هرچه این مدت‌زمان کوتاه‌تر باشد، ممکن است ریسک کمتری را بپذیرید. البته هیچ‌گاه ریسکی بیشتر ازآنچه می‌توانید نپذیرید، مفهومی که از آن با عنوان تحمل ریسک یا ریسک پذیری یاد می‌شود. درنهایت افق زمانی در سرمایه گذاری شما تعیین خواهد کرد که برای چه مدت می‌توانید از قدرت ترکیب پول به نفع خود استفاده کنید.

کاربرد افق زمانی در سرمایه گذاری

گام ضروری اول این است که اهداف مالی خود را تعیین کنید. به چه علت سرمایه گذاری می‌کنید؟

در هنگام تعیین اهداف سعی کنید واقع‌گرا باشید و تاریخ‌هایی را تعیین کنید که بتوانید به آن‌ها برسید. اگر بتوانید تنها 500 هزار تومان ماهانه پس‌انداز کنید، احتمالاً برای خرید ماشینی 200 میلیون تومانی به صورت قسطی و طی دو سال پول کافی نخواهید داشت.

ولی اگر بتوانید این مقدار پس انداز را به 1 میلیون تومان برسانید و آن را به صورت ماهانه سرمایه‌ گذاری کنید، قضیه فرق می‌کند.

شما می‌توانید اهداف کوتاه مدت را شناسایی کرده و درهمان زمان برای آن سرمایه گذاری کنید. یک روش خوب این است که ۵۰% از پس انداز ماهیانه خود را به سرمایه گذاری در اهداف بلندمدت، ۳۰% به اهداف کوتاه‌تر و ۲۰% باقی‌مانده را به پس انداز برای روز مبادا تا زمانی که به حد کافی برسد، اختصاص دهید.

از افق زمانی اهدافتان برای تعیین برنامه تخصیص دارایی های خود بهره ببرید. برای اهداف ۱۰ ساله و بالاتر، ممکن است استفاده از دارایی‌های پر‌ریسک‌تر برای سرمایه‌گذاری‌های خود را در نظر بگیرید.

برای اهداف ۳ تا ۱۰ ساله، یک روش متعادل‌تر نسبت به ریسک ممکن است تضمین شده باشد؛ و برای اهداف کمتر از ۳ سال، مخلوطی از یک تخصیص دارایی محافظه کارانه ممکن است بهترین انتخاب باشد.

توجه داشته باشید که از هر استراتژی تخصیص دارایی که استفاده می‌کنید، باید بیشترین بازده ممکن را به دست آورید تا بهترین نتیجه را در پایان افق زمانی موردنظر به دست آورید.

دسته‌بندی افق‌های زمانی

در ادامه پاسخ به سوال افق زمانی در سرمایه‌ گذاری چیست؟ به بیان دسته‌بندی افق زمان می‌پردازم.

چشم‌انداز، هدف یا افق‌ زمانی در حقیقت به خواسته‌ها اشاره دارد. خواسته‌ها به ابعاد و جنبه‌های مختلفی تقسیم‌بندی می‌شوند که «اندازه» مهمترین‌شان است.

آنچه مشخص می‌کند تا چه مدت زمان، انرژی و به ‌طور کلی منابع شخصی برای تحقق خواسته‌ای صرف شود اندازه‌ هدفی است که مد نظر شما قرار دارد.

با توجه به این تعریف می‌توان افق‌های زمانی دسترسی به اهداف را در سه بازه‌ زمانی (بلند مدت، میان مدت و کوتاه مدت) جای داد و سپس آن‌ها را با توجه به اندازه‌ هدف‌‌ معرفی کرد.

افق زمانی سرمایه گذاری کوتاه مدت (کمتر از یک سال)

به وضوح قابل درک است که خواسته‌های افراد برای کسب سود با یکدیگر متفاوت است. آنچه که یک جوان از سرمایه‌گذاری خود انتظار دارد با انتظارات یک شخص میانسال متفاوت است و این تفاوت‌ها عامل تغییر اندازه‌ اهداف و زمان‌ تحقق‌شان است.

همچنین میزان سرمایه‌ مورد نظر نیز در تعیین بزرگی و کوچکی اهداف تاثیر‌گذار است. سود اختصاص یافته به سرمایه‌ای بزرگ در مقابل سود سرمایه‌ای کوچک در یک بازه‌ زمانی مساوی کاملا متفاوت است که توجه به این موضوع نیز امری اجتناب ناپذیر است.

با این حساب، اهداف کوچک را می‌توان با میزان سرمایه‌ای معقول و در افق‌ زمانی کوتاه‌تری به دست آورد. مواردی چون مخارج عادی زندگی و تحصی و برخی خریدهای کوچک مانند تجهیزات دیجیتال و یا کالای الکترونیکی.

افق زمانی سرمایه گذاری میان‌مدت (بیشتر از یک و کمتر از سه سال)

وقتی که اهداف بزرگ‌تر شوند، اما سرمایه‌ اولیه در همان اندازه‌ عادی بماند مطمئنا تحقق اهداف، زمان نسبتا بیشتری می‌خواهد.

خواسته‌هایی مانند پس‌انداز قابل اطمینان، خرید اتومبیلی مناسب، هزینه‌ راه‌اندازی کسب‌ و کاری کوچک و… . این اهداف با افزایش سرمایه‌ اولیه به افق‌های زمانی کوتاه‌تر دسته‌بندی می‌شوند اما در غیر این صورت و با نبود سرمایه زیاد، در افق‌های زمانی میان‌ مدت جای خواهند گرفت تا پس از انتخاب مناسب‌ترین نوع سرمایه‌گذاری و به مرور زمان تحقق پیدا کنند.

افق زمانی سرمایه گذاری بلندمدت (بیشتر از سه سال)

 در صورتی که از جنبه‌ حرفه‌ای به سرمایه‌گذاری نگاه کنید،  می‌توانید به وضوح افق‌های زمانی بلندمدت و اهداف بزرگ و سودهای کلان را در آن مشاهده کنید.

اهدافی مانند تامین هزینه‌های خرید یا ساخت ملک، جمع‌آوری پس‌اندازی قابل توجه، راه‌اندازی کسب‌ و کاری بزرگ و… که تحقق آن‌ها نیازمند تبدیل دارایی به سرمایه‌ای سودبخش و موثر است.

ارسال نظر

تازه ها