کد خبر 137660

در تابستان امسال برنامه خرید خودرو از بورس کالا رسما آغاز شد و بعد از برگزاری اولین مرحله آن با تقاضای زیادی از سوی عموم جامعه همراه بود.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، از مرداد 1401 امکان خرید خودرو در بورس کالا فراهم شده است. این کار با هدف تشکیل بازاری شفاف و رقابتی برای فروش خودرو با قیمت منصفانه صورت گرفته است. ثبت سفارس برای خودروها در بورس کالا به صورت رقابتی بوده و متقاضیان با در نظرگرفتن قیمت پایه اعلامی هر خودرو، باید یک روز قبل از عرضه، مبلغ مورد نظر خود را جهت شرکت در رقابت، از طریق سامانه خرید آنلاین کارگزاری‌ها به بورس کالا ارسال کنند. اولین شرط معامله خرید خودرو در بورس کالا داشتن کد معاملاتی بازار فیزیکی بورس کالاست که از کدبورسی‌ای که اکثرا برای معاملات سهام دارند متفاوت است.

مهم‌ترین نکات برای خرید خودرو در بورس کالا 

*متقاضیان ملزم به واریز 10 درصد وجه قیمت پایه اعلام شده برای هر خودرو در حساب وکالتی نزد بورس هستند که از زمان ثبت و ارسال سفارش تا زمان اعلام نتایج این مبلغ در حساب مذکور مسدود خواهد شد.

*ثبت و ارسال سفارش از سوی متقاضی به منزله برنده شدن در رقابت نیست و متقاضیان باید تا زمان اعلام نتایج منتظر بمانند.

*متقاضی خرید خودرو باید با توجه به قیمت پایه اعلام شده از سوی شرکت خودروسازی و هزینه‌های جانبی هر خودرو که شامل -مالیات و عوارض شماره‌گذاری خودرو، 9 درصد مالیات ارزش افزوده بر مبنای قیمت نهایی فروش، هوشنمدسازی کارت خودرو، خدمات حمل و نقل پستی، تولید پلاک، شماره‌گذاری و بیمه شخص ثالث- قیمت پیشنهادی خود را اعلام کنند.

*افزاد منتخب در رقابت خرید خودرو، چنانچه بنا به هر دلیلی قصد انحراف از خرید و تکمیل وجه داشته باشند، موظف هستند میزان 5 درصد ارزش کل معامله را به عنوان هزینه انفساخ به علاوه 0.5 درصد هزینه کارمزد(مجموعا 5.5 درصد) دو سر معامله را پرداخت کنند.

*افراد برگزیده در رقابت ،3 روزکاری فرصت دارند تا مابقی مبلغ (90 درصد ارزش کل معامله) را به حساب وکالتی خود واریز کنند. در صورت عدم تکمیل وجه بعد از روز سوم، به ازای هر روز تاخیر (از روز چهارم) به میزان 0.25 درصد ارزش کل معامله برای آن‌ها به عنوان جریمه محاسبه می‌شود.

*چنانچه متخبین رقابت پس از پایان روز ششم برای تکمیل وجه تاخیر داشته باشند، معامله آن‌ها فسخ می‌شود. و میزان 5.5 درصد ارزش کل معامله به عنوان هزینه انفساخ معامله برای آن‌ها محاسبه می‌شود.

*هر کدملی صرفا مجاز به ثبت سفارش برروی یکی از کدهای عرضه شده مربوط به هر خودرو در تاریخ عرضه است.

حساب وکالتی چیست ؟

یکی از ملزومات فعالیت در بازار فیزیکی بورس کالا افتتاح حساب وکالتی مربوط به معاملات بورس کالا در یکی از بانک‌های تجارت، سپه، ملت، ملی، کشاورزی یا صادرات است.

حساب وکالتی ، حسابی است که مشتری باید پیش‌پرداخت خرید خود را به آن حساب واریز کند و کارگزاری نیز دسترسی برداشت وجه از این حساب را دارد.

برای افتتاح حساب وکالتی ابتدای باید فرم معرفی‌نامه را از کارگزاری خود (اکثرا به شکل آنلاین از طریق سایت) دریافت و تکمیل کنید و سپس به همراه این معرفی‌نامه و سایر مدارک مورد نیاز برای افتتاح حساب، به یکی از شعب بانک‌‌های مربوطه مراجعه کنید.  

 

ارسال نظر

تازه ها