کد خبر 129743

مفهوم کد به کد در معاملات بورس چیست؟

کد به کد کردن به تعداد زیادی معامله در یک بازه زمانی کوتاه اتلاق می‌شود که می‌تواند معنای شروع یک روند صعودی یا نزولی داشته باشد.

مفهوم کد به کد در معاملات بورس چیست؟

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، کد به کد کردن یکی از مواردی است که اگر مدتی در بازار سرمایه فعالیت کرده باشید، حتما آن را شنیده‌اید. منظور از کد، کد معاملاتی شخص حقیقی یا حقوقی فعال در بازار سرمایه است و کد به کد کردن، حاکی از جابه‌جایی حجمی زیاد و نامتعارف از سهام یک شرکت بین کدها در یک بازه زمانی کوتاه است.

کد به کد کردن با انجام تعداد زیادی معامله در یک بازه زمانی کوتاه اتفاق می‌افتد. این امر ممکن است نشانی از شروع یک روند صعودی یا نزولی در قیمت سهم باشد.

با توجه به فعالیت اشخاص حقیقی و اشخاص حقوقی در بازار سرمایه، برای عمل کد به کد چهار حالت زیر را می‌توان در نظر گرفت:

  1. کد به کد از حقیقی به حقیقی
  2. کد به کد از حقیقی به حقوقی
  3. کد به کد از حقوقی به حقیقی
  4. کد به کد از حقوقی به حقوقی

از جمله دلایل کد‌ به‌ کد کردن، می توان به دو مورد زیر اشاره نمود:

  • جابه‌جایی سهم برای شروع یک حرکت مثبت یا منفی در سهم
  • فریب دادن معامله‌گران بازار سرمایه و گمراهی آن‌ها در تابلوخوانی

سهامداران حقوقی بازار سرمایه، علاوه بر کد حقوقی خود، از چندین کد حقیقی نیز برای انجام معاملات خود استفاده می‌کنند. از بین چهار حالت کد به کد کردن‌ که به آن‌ها اشاره شد، دو مورد کد به کد از حقیقی به حقوقی و برعکس آن، یعنی کد به کد از حقوقی به حقیقی، معمولا نشان‌دهنده شروع یک روند قیمتی صعودی یا نزولی برای سهم است.

به عبارت دیگر فروش با کد حقوقی و خرید با کد حقیقی، می تواند نشان‌دهنده آغاز روند صعودی و یک سیگنال مثبت برای خرید لحاظ شود .

فروش با کد حقیقی و خرید با کد حقوقی، می تواند نشان‌دهنده آغاز روند نزولی و یک سیگنال برای فروش لحاظ شود .

تفاوت کد‌ به‌ کد‌ کردن با معاملات بلوکی

تفاوت کد به‌ کد‌ کردن با معاملات بلوکی را می‌توان در موارد زیر خلاصه نمود:

  • معامله بلوکی به معنای جابه‌جایی یکباره حجم زیادی از سهم یک شرکت طی انجام یک معامله است در حالی که کد به کد کردن‌ معمولا طی چندین معامله و طی یک بازه زمانی کوتاه انجام می‌شود. 
  • معاملات بلوکی در بازاری جداگانه و خارج از بازار معاملات عادی سهم انجام می‌شود. در صورتی که معاملات کد به کد در بازار عادی سهام صورت می پذیرد. 
  • معاملات کد به کد در زمان بازار انجام می‌شود در صورتی که معاملات بلوکی هم در زمان بازار و هم در بعد از زمان بازار ممکن است انجام شوند.
  •  هدف از کد به کد کردن، پیاده‌سازی برنامه‌هایی خاص برای تغییر و یا ایجاد روند قیمتی سهم است در حالی که هدف از معاملات بلوکی، انتقال سهام بین افراد حقوقی  است.

 

ارسال نظر

تازه ها