کد خبر 116707

صنعت پالایش یکی از صنایع بزرگ کشور است، که با وجود داشتن منابع لازم همواره با ریسک‌های بزرگ و اساسی‌ای مواجه است که در این گزارش تا حد امکان سعی در توضیح آنها جهت آشنایی هر چه بیشتر مخاطب با این صنعت داشته‌ایم.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، صنعت پالایشی که یکی از صنعت‌های بزرگ و دولتی کشور به شمار می‌رود که همچون صنایع دیگر ریسک و بازده مربوط به خود را دارد. میزان سوددهی پالایشگاه‌ها متاثر از عوامل مختلفی از جمله قیمت نفت خام، خصوصیات بازار منطقه‌ای، ظرفیت فرآیندهای پالایشگاه، درجه پیچیدگی و کارایی پالایشگاه است.

در سطح جهانی، ایران از نظر ظرفیت پالایش نفت خام رتبه نهم را به خود اختصاص داده است؛ اما نکته منفی که در این مورد وجود دارد و سیگنالی برای عدم پویایی و رو به رشد بودن این صنعت به شمار می‌آید این است که با توجه به داشتن منابع طبیعی این صنعت در کشور، ظرفیت تولید آن در 11 سال گذشته کمتر از 15 درصد افزایش داشته است.

صنعت پالایش حدود 6 درصد ارزش بازار را به خود اختصاص داده است؛ مجموع ارزش بازار این صنعت 331 هزار و 937 میلیارد تومان است که از این میزان 250 هزار و 435 میلیارد تومان به نمادهای شبندر، شبریز، شپنا و شتران تعلق دارد. که به این معنی است که چهار نماد فوق، 75 درصد از ارزش کل بازار پالایشی‌ها را در بر دارند.

پالایشگاه‌ها از یک بشکه نفت خام، 50 درصد آن را به بنزین، 30 درصد آن را به گازوئیل و 20 درصد را به نفت سنگین یا مازوت تبدیل می‌کنند. در ایران متاسفانه عمده فرآورده شرکت‌های پالایشی نفت کوره است، که خود عامل پایین بودن حاشیه سود شرکت‌های این صنعت به شمار می‌رود و هرچقدر وزن تولید نفت کوره در سبد تولیدی شرکت‌های فعال این صنعت بیشتر باشد میزان سوددهی شرکت کمتر است؛ چرا که این محصول به دلیل مسائل زیست محیطی تقریبا در دنیا منسوخ شده است و عملا شرکت‌ها قدرت صادرات و کسب درآمد ارزی را با این محصول از دست می‌دهند.

در حال حاضر مهمترین فرآورده شرکت‌های پالایشی بنزین است که اگر فروش صادراتی این محصول افزایش پیدا کند میتواند حاشیه سود شرکت‌ها را تا حد قابل توجهی جابه‌جا کند؛ چرا که ایران پس از آمریکا، ژاپن، مکزیک و کانادا پنجمین کشور جهان از نظر مصرف بنزین به شمار می‌رود، از این رو دیگر نکته مورد توجه در صورت‌مالی شرکت‌های این صنعت میزان تولید بنزین می‌تواند باشد. شپنا، شبندرو شتران به ترتیب بالاترین میزان بنزین را در بین شرکتهای پالایشی دارند.

عوامل مهم و تاثیر گذار بر این قیمت محصولات پالایشی 

مهمترین عامل مواثر بر قیمت محصولات پالایشی نرخ جهانی نفت خام است که از پارامترهای مختلفی همچون رشد اقتصادی کشورها، تغییرات مواثر بر تولیدات کشورهای غیر اوپک، تغییر در میزان تولید نفت خام عربستان صعودی که بالاترین محرکت قیمت نفت خام به شمار میرود و نوسانات قیمت دلار تاثیر میگیرد.

ریسک‌های صنعت

ریسک ناشی از محدودیت منابع طبیعی

ریسک ناشی از تحریم‌های بین‌المللی و پتانسیل بحران‌های نفتی در زمینه صادرات و واردات

ریسک از دست دادن سهم بازار ناشی از ورود رقبای جدید داخلی و خارجی در حوزه تولید و نوزیع فرآورده‌های نفتی، با فناوری پیشرفته و خوراک متفاوت

ریسک ناشی از کاهش تقاضای برخی فرآورده‌ها به دلیل محصولات جایگزین، تامین کنندگان جایگزین و تغییرات تکنولوژی

ریسک تغییر استاندارد محصولات نفتی، نیاز به سرمایه‌گزاری برای رسیدن به آنها و اجرای پروژه‌های بهبود فرآیند و بهینه‌سازی محصولات

ریسک و پتانسیل حوادث ناشی از حجم انبارش مواد نفتی در منطقه

 

ارسال نظر

تازه ها