کد خبر 106281

مفهوم «لات» (Lot) در بازار فارکس

مفهوم «لات» (Lot) در بازار فارکس

برای ورود به بازار معاملات ارزی یا همان فارکس مبالغی مورد نیاز است که آن‌ها را با واحدی به نام «لات» اندازه‌گیری می‌کنند. بدین معنا که معاملات بازار ارز بر اساس «لات» که معادل 100 هزار واحد ارزی است انجام می‌شود. مدت‌ها قبل تنها یک لات وجود داشت و آن هم لات استاندارد 100 هزار واحد بود و تنها افرادی که این میزان پول را در اختیار داشتند می‌توانستند در بازار معاملات ارزی حضور پیدا کنند. اما اکنون واحدهای مناسب‌‎تری وجود دارند که حتی سرمایه‌گذاران خرد با سرمایه اندک نیز می‌توانند وارد بازار معاملات ارز شوند.

لات در واقع یک واحد متریک است و معامله‌گران بر اساس لات در بازار حضور پیدا می‌کنند و سود آنها نیز بر اساس لات‌های مختلفی که استفاده می‌کنند محاسبه می‌شود. بر همین اساس لات‌ها انواع مختلفی دارند که هر معامله‌گر بر اساس میزان سرمایه‌ای که در اختیار دارد می‌تواند به تناسب از لات‌ها استفاده کند.

انواع لات در بازار فارکس

1. لات استاندارد

یک لات استاندارد متشکل از 100 هزار واحد ارزی است بدین معنا که اگر معامله‌گر به بر اساس دلار آمریکا معامله کند یک لات معادل 100 هزار دلار آمریکاست. همچنین اندازه هر پیپ در هر لات استاندارد معادل 10 دلار است یعنی هر یک پیپ زیان در لات استاندارد معادل زیان 100 دلاری است.

2. مینی‌لات

هر مینی‌لات معادل 10 هزار واحد از یک ارز است و بر این اساس هر پیپ در مینی لات دلار معادل 1 دلار است. اکثر معامله‌گران مینی لات را ترجیح می‌دهند چرا که بر این اساس مجبور نیستند مبالغ بزرگی را در حساب خود داشته باشند. هر 10 مینی لات معادل یک لات استاندارد است.

3. میکرولات

یک میکرولات کوچکترین لات تجاری محسوب می‌شود که معادل 1000 واحد از یک ارز است. هر پیپ در یک میکرولات برابر با 10 سنت است. میکرولات مناسب کسانی است که تازه‌کار هستند و می‌توانند از نوسانات بازار ارز در راستای حفظ سرمایه خود در امان باشند. بیشتر کارگزاری‌ها برای معامله‌گران خود میکرولات ارائه می‌دهند تا بتوانند با سپرده‌های بسیار کم نیز در بازار ارز معامله‌گری کنند.

4. نانو لات

نانولات کوچکترین واحد است و حتی از میکرولات هم کوچکتر است و معادل 100 واحد ارزی است. هر پیپ در حساب نانولات معادل یک سنت است اما به ندرت در بازار از آن استفاده می‌شود.

لات مفهوم بسیار مهمی برای معامله‌گران است و لازم است که نسبت به آن فهم بسیار دقیقی حاصل شود. چرا که سود و زیان سرمایه‌گذاران بر اساس میزان لاتی است که برای معاملات از آن استفاده می‌کنند و همچنین یکی از مفاهیم پایه‌ای برای مدیریت ریسک و سرمایه معامله‌گران است.

هر چه اندازه لات بزرگتر باشد در واقع ریسک معامله بسیار بالاتر است و سود و زیان حاصل از لات نیز بزرگتر خواهد بود. بدین معنی در صورت انجام  یک معامله موفق سود کلانی حاصل می‌شود و برعکس آن نیز صحت دارد یعنی در صورت انجام معامله ناموفق زیان بسیار ایجاد می‌شود و حتی گاهی احتمال «کال مارجین» شدن نیز وجود دارد.

7

 

ارسال نظر

تازه ها