کد خبر 104179

فدرال رزرو همان بانک مرکزی ایالات متحده است که اصلی‌ترین نهاد تصمیم‌گیرنده درباره سیاست‌های پولی و مالی کشور است. تصمیمات فدرال رزرو آمریکا بر کل اقتصاد جهان تاثیرگذار است به طوری که تمامی کشورها تصمیمات این نهاد عظیم پولی و مالی را از نزدیک رصد می‌کنند و با هر تصمیم ای نهاد نیز بازارهای مالی سایر نقاط جهان نیز واکنش نشان می‌دهند.

کارکردهای اصلی فدرال رزرو آمریکا

فدرال رزرو آمریکا پنج وظیفه عمده برعهده دارد که شامل موارد زیر است:

 1. اجرای سیاست‌های پولی در راستای ایجاد اشتغال کامل، ثبات قیمت‌ها و تعادل در نرخ بهره‌ی بلندمدت در ایالات متحده است.
 2. ارتقای ثبات سیستم مالی کشور و تلاش برای به حداقل رساندن ریسک‌های سیستماتیک از طریق رصد و مانیتورینگ وضعیت اقتصادی ایالات متحده و سایر کشورها
 3. ارتقای ایمنی و سلامت مؤسسات مالی و رصد اثرات فعالیت‌های آنها بر کل سیستم مالی کشور
 4. ارتقای کارایی و امنیت سیستم پرداخت و تسویه از طریق ارائه خدمات به صنعت بانکداری کشور و دولت فدرال  که منجر به تسهیل فرآیند پرداخت‌ها و تراکنش‌های دلاری در کشور می‌شود.
 5. ارتقای خدمات حفاظت از مصرف‌کنندگان و توسعه مسائل مربوط به شهروندان کشور از طریق تمرکز بر نظارت و بررسی فعالیت‌های اقتصادی مربوط به مصرف‌کنندگان، بررسی و تجزیه و تحلیل موضوعات و روندهای جدید اقتصادی پیش روی مصرف‌کنندگان، فعالیت‌های توسعه اقتصادی شهروندان و تنظیم قوانین و مقررات مربوط به آنها.

فدرال رزرو آمریکا متشکل از سه قسمت کلیدی است که در زیر به اختصار آنها را توضیح خواهیم داد.

 

الف: هیئت رئیسه فدرال رزرو

فدرال رزرو دارای یک هیئت رئیسه متشکل از هفت نفر است که توسط شخص رئیس جمهور انتخاب و توسط مجلس سنای آمریکا تایید می‌شوند. دوره کامل تصدی هیئت رئیسه فدرال رزرو 14 سال است که شامل هفت دوره دو ساله است و در صورتی که کسی تمامی 14 سال را طی کند دیگر حق انتخاب به عنوان عضو هیئت رئیسه فدرال رزرو را ندارد.

در این بین رئیس و معاون وی از بین اعضای هیئت رئیسه توسط رئیس جمهور انتخاب انتخاب می‌شوند و مجلس سنای آمریکا آنها را تایید می‌کند. آنها یه مدت چهار سال عهده‌دار مسئولیت خواهند شد و این در حالی است که دوره تصدی شخص در هیئت رئیسه (14 سال) تحت تاثیر موقعیت وی به عنوان رئیس یا معاون فدرال رزرو قرار نمی‌گیرد.

هیئت رئیسه فدرال رزرو آمریکا که در واشنگتن دی سی مستقر است بدنه اصلی سیاست‌گذاری فدرال رزرو را تشکیل می‌دهد. وظیفه اصلی هیئت رئیسه هدایت عملکرد سیستم فدرال رزرو برای ارتقای اهداف و انجام مسئولیت‌ها که طبق قانون فدرال رزرو بر عهده این نهاد گذاشته شده است.

هیئت رئیسه فدرال رزرو بر فعالیت‌های 12 بانک زیر نظر خود نظارت می‌کند و مسئولیت‌های نظارتی و قوانین مشخص شده برای مؤسسات و فعالیت‌ها را با آنها به اشتراک می‌گذارد. هیئت رئیسه همچنین راهنمای کلی نرخ تسهیلات این 12 بانک به مؤسسات اعتباری و مالی و سایر خدمات مالی این بانک‌های عضو به این مؤسسات و همچنین دولت فدرال را تعیین می‌کند. در واقع در حالت کلی هیئت رئیسه فدرال رزرو سیاست‌ها و خطوط کلیدی نحوه عملکرد بانک‌های عضو و نوع مشارکت آنها در فرآیند ارائه تسهیلات و خدمات به سایر بخش‌های مالی را مشخص می‌کند.

ب: بانک‌های فدرال رزرو

فدرال رزرو دارای 12 بانک در سطح ایالات متحده است که هرکدام از این بانک‌ها دارای 9 نفر به عنوان اعضای هیئت مدیره هستند. این بانک‌ها به صورت مستقل از هیئت رئیسه عمل می‌کنند. شش نفر از اعضای هیئت مدیره بانک‌ها توسط خود بانک‌ها انتخاب می‌شوند و سه نفر باقیمانده را هیئت رئیسه فدرال رزرو انتخاب می‌کند. هرکدام از این بانک‌ها حداقل دارای یک شعبه هستند و در حال حاضر 12 بانک فدرال رزرو دارای 24 شعبه هستند که هر کدام از این شعبه‌ها هیئت مدیره خاص خود را دارند که واسط بین بانک و بخش خصوصی هستند. این 12 بانک اصلی فدرال رزرو به شرح زیر هستند:

 • فدرال رزرو بوستون
 • فدرال رزرو نیویورک
 • فدرال رزرو فیلادلفیا
 • فدرال رزرو کلیولند
 • فدرال رزرو ریچموند
 • فدرال رزرو آتلانتا
 • فدرال رزرو شیکاگو
 • فدرال رزرو سنت لوئیس
 • فدرال رزرو میناپولیس
 • فدرال رزرو کانزاس سیتی
 • فدرال رزرو دالاس
 • فدرال رزرو سان فرانسیسکو

ج: کمیته بازار آزاد فدرال رزرو (FOMC)

کمیته بازار آزاد فدرال رزرو یا همان FOMC در واقع بدنه اصلی سیاست‌گذاری پولی در کشور است. تمامی تصمیمات مربوط به «عملیات بازار باز» که نرخ بهره فدرال رزرو (نرخی که بر اساس آن مؤسسات مالی به دیگران وام یا تسهیلات می‌دهند) را تعیین‌ می‌کند توسط این کمیته تعیین می‎شود. این کمیته همچنین اندازه و ترکیب دارایی‌های فدرال رزرو را مشخص می‌کند و آینده سیاست‌های پولی در کشور و تاثیرات آنها در اقتصاد را نیز تشریح می‌کند. این کمیته طبق قانون کنگره آمریکا در سال 1933 به عنوان بخشی از سیستم فدرال رزرو تشکیل شد.

کمیته بازار آزاد فدرال رزرو آمریکا متشکل از 12 عضو دارای حق رای است که شامل هفت عضو هیئت رئیسه، رئیس فدرال رزرو نیویورک، چهار نفر دیگر از رؤسای 11 بانک دیگر فدرال رزرو که به صورت چرخشی دارای حق رای هستند.

تمامی مدیران 12 بانک فدرال رزرو آمریکا در بحث و گفتگوهای مربوط به کمیته بازار آزاد فدرال رزرو مشارکت می‌کنند اما تنها کسانی که عضو کمیته هستند و دارای حق رای هستند می‌توانند به سیاست‌ها رای بدهند.

طبق قانون کمیته بازار آزاد فدرال رزرو خود سازمان درونی خود را تعیین می‌کند و بر اساس سنت این کمیته رئیس هیئت رئیسه فدرال رزرو را به عنوان رئیس و رئیس فدرال رزرو نیویورک را به عنوان معاون کمیته تعیین می‌کند.

کمیته بازار آزاد فدرال رزرو معمولا هر سال 8 بار در واشنگتن تشکیل جلسه می‌دهد و در زمانی‌هایی که نیاز فوری برای سیاست‌گذاری است نیز فراخوان تشکیل جلسه می‌دهد.  

وظیفه کمیته بازار آزاد فدرال رزرو انجام «عملیات بازار باز» است که این عملیات فاکتور کلیدی در تعیین سیاست‌های پولی کشور است. این عملیات بر نرخ بهره فدرال رزرو نیز اثرگذار است که این نیز به نوبه خود بر کل شرایط اعتباری و پولی و کل اقتصاد کشور تاثیر می‌گذارد.

کمیته بازار آزاد فدرال رزرو همچنین عملیات تعیین شده توسط فدرال رزرو را در بازار ارزهای خارجی نیز اعمال می‌کند و در سال‌های اخیر برنامه‌های مربوط به سواپ‌های رازی با بانک‌های مرکزی سایر کشورها را نیز هدایت کرده است.

 

پایان 

 

ارسال نظر

تازه ها