کد خبر 102079

سرمایه‌گذاران برای بررسی قیمت یک ورقه بهادار از نمودارهای مختلفی استفاده می‌کنند که مهمترین و معروفترین آنها یک نوع نمودار ژاپنی تحت عنوان «کندل استیک» یا شمعی است. نمودار کندل استیک یا شمعی یک نوع نمودار قیمتی ژاپنی است که در قدیم تجار برنج برای پیش‌بینی روند قیمتی مورد استفاده قرار می‌دادند که به تدریج در ایالات متحده توسط برخی از تحلیل‌گران گسترش پیدا کرد.

اکثر تحلیل‌گران تکنیکال در حال حاضر برای تحلیل‌های خود از نمودار شمعی ژاپنی استفاده می‌کنند و به همین دلیل یادگیری الگوی کندل‌استیک برای سرمایه‌گذاران اهمیت زیادی دارد. ابتدا ساختار و اجزای کندل را مورد بررسی قرار می‌دهیم و سپس به سراغ انواع مختلف الگوهای کندل‌استیک خواهیم رفت.

ساختار کندل

هر کندل در واقع از دو قسمت اصلی بدنه و سایه تشکیل شده است که چهار نوع قیمت مشخص را می‌توان بر روی آن مشاهده کرد. اجزای کندل به شرح زیر هستند:

  1.  قیمت باز شدن
  2. قیمت بسته شدن
  3. بالاترین قیمت
  4. پایین‌ترین قیمت

حد فاصل قیمت بازشدن و قیمت بسته شدن ابتدا و انتهای بدنه کندل را مشخص می‌کند و بالاترین و پایین‌ترین قیمت یک ورقه بهادار بر روی سایه‌های (شَدو) کندل قرار می‌گیرند.

نکته: بعضی کندل‌ها سایه ندارند و فقط از بدنه تشکیل شده‌اند. در این حالت بالاترین و پایین‌ترین قیمت که بر روی سایه کندل قرار می‌گیرد بر روی قیمت‌های بازشدن و بسته شدن منطبق می‌گردد.

نکته: هر کندل یک بازه زمانی مشخص را نشان می‌دهد بدین معنا که مثلا در بازه زمانی یک روزه هر کندل چهار نوع قیمت روز را نشان می‌دهد. یا به عنوان مثال در بازه زمانی یک ساعته هر کندل چهار نوع قیمت مشخص در بازه زمانی یک ساعته را نشان می‌دهد.

 

کندل صعودی و نزولی

صعودی یا نزولی بودن یک کندل را مکان قرار گرفتن قیمت بازشدن و بسته شدن یک کندل تعیین می‌کند.

6

کندل صعودی: در صورتی که قیمت بسته شدن یک ورقه بهادار در انتهای جلسه معاملاتی بالاتر از قیمت بازشدن در ابتدای روز معاملاتی باشد در واقع قیمت افزایش یافته و شاهد کندل صعودی خواهیم بود. در این حالت رنگ کندل در نمودار به حالت سفید (بازارهای جهانی) یا سبز (ایران) در می‌آید.

کندل نزولی: در صورتی که قیمت بسته شدن یک ورقه بهادار در انتهای جلسه معاملاتی پایین‌تر از قیمت بازشدن در ابتدای روز قرار بگیرد در واقع قیمت ورقه بهادار کاهش یافته و کندل یا به رنگ سیاه (بازارهای جهانی) و یا به رنگ قرمز (ایران) در می‌آید.

5

نکته: کندل‌ها بسته به اختلاف بین قیمت بسته‌شدن و بازشدن و همچنین سایه‌ها که نشان دهنده بالاترین و پایین‌ترین قیمت هستند معمولا اشکال مختلفی دارند که هرکدام معنای متفاوتی دارد. به عنوان مثال گاهی بدنه کندل کوتاه یا بلند است و گاهی نیز سایه‌های کندل‌ها نیز کوتاه و بلند می‌شوند که اینها هرکدام دارای معنا و نام‌های متفاوتی هستند. 

نکته: اندازه بدنه بزرگ در کندل‌ها نشان‌دهنده قدرت کندل است بدین معنا که هرچه بدنه کندل کندل بزرگتر باشد قدرت خریداران یا فروشندگان زیاد است.

7

نکته: سایه‌های بلند یک کندل نشانه هیجان زیاد در بین خریداران و فروشندگان است.

8

ارسال نظر

تازه ها