کد خبر 33174

با یک حساب سرانگشتی می‌توان گفت برای خرید یک سیسمونی متوسط در دوره نوزادی و نوپایی باید بین 10 تا 13 میلیون تومان هزینه کرد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، پس از تهیه جهیزیه و تکمیل آن شاید خانواده دغدغه دیگری جز تکمیل و تهیه سیسمونی نداشته باشند.  هرچند نمی توان هزینه سیسمونی را با جهیزیه مقایسه کرد اما ممکن است این  گروه کالایی هم بار تازه ای بر دوش خانواده ها باشد. در رسم و رسوم ایرانی پس از تایید خبر بارداری یک خانم مهمترین اقدام خانواده تهیه و تدارک ملزومات سیسمونی برای نوزاد است. سیسمونی در لغت شامل لباس، لوازم خواب و حمام نوزاد اول است که بر اساس رسوم ایرانیان خانواده مادر برای فرزند اول زوج جوان آن را تهیه کرده و در ماه هفتم به خانه دخترشان می فرستند. با گذشت زمان لوازم دیگری مانند انواع اسباب بازی، سرویس خواب و  تخت و کمد هم به آن اضافه شده اند. البته  گسترده تر کردن دامنه محصولات به بودجه و موقعیت خانواده بستگی دارد. گزارش پیش رو تلاش می کند تا نشان دهد برای خرید یک سیسمونی متوسط  چه میزان باید هزینه کرد.

در وهله اول باید لیستی از ملزومات تهیه کرده و سپس نسبت به خرید آن اقدام کرد.  گروه های کالایی مورد نیاز در سیسمونی عبارتند از اسباب بازی ها، لباس  نوزادی در سایزهای مختلف، سرویس خواب، تخت و کمد، کریر و روروئک، سرویس حمام و...

در خرید یک سیسمونی متوسط دیگر  اسباب بازی ها به اندازه نیاز و لباس ها و دیگر ملزومات برای گذراندن دوران نوزادی تهیه می شود. البته تخت و کمد به گونه ای تهیه می شود  که تا دوره خردسالی را هم پوشش می‌دهد. همچنین اسباب بازی ها بیشتر نیاز دوره نوزادی و نوپایی را در نظر گرفته و دیگر دوره خردسالی را پوشش نمی دهد. همچنین لوازم شخصی مانند سرویس حوله، سری کامل لباس ها، ملزومات حمام و ... به  صورت کامل تهیه می شوند. در پروسه خرید یک سیسمونی در وهله اول لوازم شخصی مانند لباس ها، پستانک، ظروف پخت و پر و غذاخوری، حوله حمام و لوازم حمام و ... تهیه می شود. 

جدول شماره یک  مهمترین ملزومات نوزاد در وهله اول یعنی لباس و  وسایل شخصی را نشان می دهد.

نام محصول

قیمت

سرویس لباس نوزادی 19 تیکه

95هزار تا 120 هزار

لباس نوزادی بلوز و شلوار حدود 5 دست

25 تا 45 هزار

سرویس حوله نوزادی 5تیکه

95 تا 300هزار

پستانک

15 تا 25هزار

قنداق یا قنداق فرنگی

45 هزار تومان

لوازم بهداشتی شمال صابون، شامپو، روغن بدن و ...

150تا 200 هزار

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پس از خرید لوازم شخصی نوبت به خرید اسباب بازی و انواع آن می رسد. برای خرید یک سیسمونی متوسط اسباب بازی های دوره نوزادی تا نوپایی تهیه می شود.  خرید انواع عروسک های پشمی، عروسک های آویزی آهنگ دار، انواع جقجقه، هرم هوش و ... برای نوزاد حدود 300 تا 400 هزار تومان هزینه دارد.

سرویس خواب یکی از مهمترین ملزوماتی است که در تهیه یک سیسمونی در نظر گرفته می‌شود. بررسی ها نشان می دهد که برای خرید یک سیسمونی متوسط باید بین 2 تا 5 میلیون تومان هزینه کرد.

جدول زیر نشان می دهد که برای خرید یک سرویس  خواب کامل برای نوزاد چه میزان باید هزینه کرد.

عنوان محصول

قیمت  (تومان)

سرویس خواب شامل تخت و کمد

4میلیون و 950 هزار

سرویس تخت و کمد  مدل رویال

12میلیون و 900هزار

سرویس تخت و کمد نوزاد مدل تاج

6میلیون و 360هزار

تخت و گهواره نوزاد

1میلیون و 100هزار

تخت دو منظوره نوزاد

1میلیون و 900هزار

گهواره  موزیکال

930 هزار

سرویس تخت و کمد نوزاد مدل آنیا

8میلیون و 800هزار

گهواره برقی مامالو

850هزار

سرویس تخت و کمد مدل کلاسیک

5میلیون و 400هزار

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سرویس کالسکه و روروئک و کریر در دسته ملزوماتی هستند که کمتر در اولویت قرار دارند اما در حال حاضر برای تهیه یک سیسمونی متوسط این ملزومات نیز تهیه می شود. 

جدول زیر  قیمت این ملزومات را نشان می دهد.

نام محصول

میانگین قیمت

کریر

75تا 170 هزار

روروئک

120 تا 250 هزار

کالسکه

500 تا1میلیون و 800 هزار

صندلی ماشین

250 تا 400 هزار

 

 

 

 

 

 

 

 

از وسایل بهداشتی ضروری برای کودک پوشک بچه، کهنه بچه، تشک تعویض نوزاد، حوله بزرگ یا حوله کلاهدار، لیف حوله ای یا اسفنج نرم و ضد حساسیت، شامپو و صابون بچه، یک لگن کوچک، دستمال مرطوب نوزاد (بدون عطر)، ناخنگیر کودک، دندان گیر، فین گیر، مسواک انگشتی برای بعد از 6 ماهگی، پماد سوختگی، الکل سفید و پنبه هستند. همچنین یکی دیگر از وسایل مورد نیاز در سیسمونی کاسه، بشقاب و قاشق نوزاد، قابلمه کوچک شیشه ای یا پیرکس برای غذای نوزاد هستند. که مجموع این ملزومات بین یک تا یک و نیم میلیون هزینه دارد. با یک حساب سرانگشتی می توان گفت برای خرید یک سیسمونی متوسط باید بین 10 تا 13 میلیون تومان هزینه کرد. این در حالیست که در خرید ملزومات تنها دوره نوزادی و نوپایی در نظر گرفته می شود. 

 

ارسال نظر

تازه ها