کد خبر 11289

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس

احمد انارکی از روند گرانی کالاهای اساسی از جمله گوشت قرمز انتقاد کرد و گفت: طبیعیست که قیمت گوشت قرمز متاثر از دلار افزایش پیدا کند اما تنها متاثر از عوامل اقتصادی نیست و باید سازمان های ناظر به این وضعیت در بازار سامان دهند.

به گزارش پایگاه خبری "بااقتصاد"، احمد انارکی محمدی ، با انتقاد از روند گرانی قیمت کالاهای اساسی در بازار گفت:بدیهی است که گوشت قرمزیکی از کالاهای سبد غذایی خانوارها بوده و طبیعی است باید قیمت مواد خوراکی، از جمله گوشت قرمز کنترل شود اما با آغاز سال جدید قیمت بسیاری از کالاهای خوراکی با افزایش روبرو شده است.    

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، ادامه داد:باید توجه داشت بخش قابل توجهی از نهاده ها دامی، مورد نیاز کشور وارداتی بوده و طبیعی است رشد قیمت دلار در افزایش قیمت گوشت قرمز تاثیرگذار است اما نباید فراموش کرد بخشی از افزایش قیمت ها از مولفه های اقتصادی پیروی نمی  کند بنابراین باید سازمان های نظارتی به این وضعیت در بازار مواد خوراکی سامان دهند.

نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس دهم شورای اسلامی افزود: علاوه بر تاثیر نوسانات قیمت ارز روی قیمت دام، خشکسالی ها در سال های اخیر نیز باعث کاهش قیمت خوراک دام زنده شده که بطور طبیعی روی میزان عرضه دام به بازار تاثیر منفی گذاشته است.

ضرورت اتخاذ تدابیر برای تامین مواد خوراکی مورد نیاز ماه رمضان

انارکی محمدی، تصریح کرد:قاچاق دام زنده یکی از معضلات دیگری است که باعث شده بازار گوشت قرمز با مشکل جدی روبرو شود که بطور طبیعی این موضوع معیشت خانوارها را تحت تاثیر قرار می دهد.

وی تصریح کرد:با توجه به لزوم رعایت ذبح اسلامی، واردات گوشت از کشورهای محدودی صورت می گیرد بنابراین باید رایزنی ها برای واردات گوشت قرمز براساس برنامه زمانی به اندازه کافی صورت بگیرد تا در ماه رمضان بازار با کمبود گوشت قرمز روبرو نشود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: در مجموع باید به عوامل موثر در تعیین قیمت گوشت قرمز توجه شود تا میزان عرضه و تقاضا در بازار به تعادل برسد.

منبع : خبرگزاری خانه ملت 

ارسال نظر

تازه ها