کد خبر 76922

کارشناس و تحلیلگر ارشد بازارهای مالی:

تحلیلگر ارشد بورس و بازارهای مالی، حمایت سهامداران حقوقی را در هفته گذشته که شاخص با افت همراه شد، قابل توجه دانست و گفت: این حمایت‌ها نشان داد که بورس صاحب و ناظر دارد، به همین دلیل از ابتدای هفته جاری شاهد بازگشت دوباره سهامداران حقیقی هستیم.

کارشناس و تحلیلگر ارشد بازارهای مالی، کاهش تنش‌های سیاسی و نظامی در منطقه را یکی از دلایل اصلی رشد شاخص کل اعلام و اظهار کرد: پیش‌بینی قبلی برای رشد شاخص کل 400 هزار واحد تا پایان امسال بود اما با توجه به موارد فوق و همچنین اخبار مثبتی که به گوش می‌رسد، عطش بازار برای رسیدن به پله دوم، شکستن سقف 420 هزار واحد است.

حمید کوشکی، در گفت‌وگو با خبرنگار بااقتصاد، افزود: در صورت ادامه جو احساسی -که به‌ویژه امروز بر بازار حاکم بود- این سقف دست‌یافتنی است. شکستن سقف شاخص پس از فروکش کردن تنش‌های سیاسی و نظامی و ایجاد اطمینان برای سهامداران (حقیقی)، همچنین کنار رفتن سایه جنگ با امریکا –که از سال 2018 بر منطقه مستولی شده بود- دور از ذهن نبود.

فروش حقوقی‌ها در روزهای مثبت کاملا حرفه‌ای است

این تحلیلگر ارشد بورس، با اشاره به خرید سهم از سوی حقوقی‌ها در هفته گذشته، گفت: بازارگردان‌هایی که هفته گذشته و در شرایط افت شاخص، اقدام به خرید کردند، حالا با مثبت شدن شاخص، خُرد خُرد سهم‌ها را می‌فروشند و این موضوع به هیچ‌وجه غیر حرفه‌ای نیست.

وی افزود: حقوقی‌ها در هفته گذشته حجم مختلفی از سهم‌ها را در نمادهای متفاوت خریدند. ناگفته نماند که حقوقی‌ها به تنهایی نماد بازار را در هفته گذشته جمع نکردند و با لحاظ سود و زیان و تا حدودی بر اساس آنالیز‌هایی که از بازار داشتند، اقدام به خرید سهم‌های ارزنده‌ای کردند که می‌دانستند چشم‌انداز خوبی در شرایط تورمی خواهد داشت.

کوشکی ادامه داد: بنابراین، حقوقی‌ها با دریافت یکسری اعتبارها، ملزم به خرید سهم‌ها (ی ارزنده) شدند و با دریافت اخبار خوب در آینده می‌توانند این سهم‌ها را با قیمت بهتری بفروشند، به شرط اینکه دلار دچار ریزش نشود.

وی معتقد است، بازاری که مدام منتظر جرقه‌ای برای ریزش و یا اصلاح بود، حالا با پشت سر گذاشتن دوره کوتاه افت، روزهای رشد را طی می‌کند و نسبت به اخبار منفی و حتی فشار بیشتر تحریم‌ها ایزوله شده است.

در صورت ریزش نرخ دلار، تک‌سهم‌ها پیشرو می‌شوند

این تحلیلگر بورس، با اشاره به نرخ دلار به عنوان محرک اصلی شاخص کل، تصریح کرد:  تحریم‌ها با تاخیر زمانی روی نرخ دلار و ارز تاثیر می‌گذارد که پیامدهای آن بازار سرمایه را نیز در بر می‌گیرد و یکی از محرک‌های اصلی رشد شاخص نیز محسوب می‌شود.

این تحلیلگر ارشد بازارهای مالی، رقم شاخص کل تا پایان امسال را 420 هزار واحد پیش‌بینی و اظهار کرد: اگر بازار پالس‌های سیاسی دیگری را تا پایان سال دریافت نکند که روی نرخ دلار تاثیر بگذارد، ممکن است یک تعدیل منفی میانگین دلار ایجاد شود. در این صورت سهم شرکت‌های بزرگ افت می‌کند و تک‌سهم‌های خاص پیشرو می‌شوند.  

وی همچنین به انتشار گزارش‌های 9 ماهه شرکت‌ها اشاره و اظهار کرد: با توجه به عملکرد شرکت‌های پتروشیمی خوراک گازی که عملکرد 9 ماهه‌شان نسبت به مدت مشابه سال گذشته با رشد سودآوری و کاهش هزینه خوراک همراه خواهد بود، مانند متانول و اوره‌سازان، زنجیره پتروشیمی سودآوری قابل قبولی دارند.

خودروسازان کولاک کرده‌اند

کوشکی ادامه داد: در برخی فلزات اساسی و بانکی‌ها نیز وضعیت سودآوری خوب بوده و در بورس کالا هم بازار بسیار داغ شده است. برخی شرکت‌ها رکوردهای حجمی از نظر فروش و قیمتی را جابجا کردند. همچنین در گروه خودرویی‌ها نگرانی که از بابت کاهش تولید وجود داشت برطرف شده و می‌توان گفت که خودروسازان کولاک کرده‌اند و تولیدشان را افزایش داده‌اند.

به گفته کوشکی، این موضوع نشان می‌دهد که اقتصاد ایران در حال گذار از تنش‌ها و شوک‌های موجود است و طبق پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول مبنی بر حرکت اقتصاد ایران در سال 2020 به سمت رشد اقتصادی نزدیک به صفر، می‌توان به آینده امیدوار بود.

گفت‌وگو: مولود غلامی

 

ارسال نظر

تازه ها