کد خبر 76202

مرکز آمار ایران اعلام کرد

آمارهای نرخ اجاره بهای مسکن نشان می‌دهد که قیمت اجاره مسکن در پاییزن امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل 21 درصد افزایش یافته است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، مرکز آمار کشور اعلام کرد: نرخ اجاره‌بهای مسکن در پاییز امسال نسبت به پاییز سال گذشته ( تورم نقطه به نقطه) ۲۱.۶ درصد است و در مقایسه با تابستان گذشته (۲۳.۱ درصد) کاهش ۱.۵ واحد درصدی را نشان می‌دهد.

مسکن به عنوان یکی از بخش‌های مهم در برآورد نرخ تورم مصرف‌کننده است. این بخش به اجاره‌بهای واحد مسکونی و خدمات نگهداری و تعمیر واحد مسکونی تقسیم بندی می‌شود.

مرکز آمار کشور درتازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد که فصل گذشته شاخص قیمت اجاره‌بهای واحدهای مسکونی در مناطق شهری، به عدد ۱۶۲.۸ رسید که نسبت به تابستان  (١٥١.٩)، ٧.٢ درصد افزایش داشته است.

پاییز امسال، استان همدان با ۱۳.۷ درصد افزایش بیشترین نرخ تورم فصلی و آذربایجان غربی با ۱.۷ درصد افزایش کمترین نرخ تورم فصلی را داشتند.

براساس گزارش مرکز آمار بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان لرستان با ٣٤.٨ درصد افزایش و کمترین آن مربوط به استان آذربایجان غربی با ۱۰ درصد افزایش است. به عبارتی خانوارهای استان لرستان به طور متوسط ١٣.٢ واحد درصد بیشتر از میانگین کل کشور و خانوارهای استان آذربایجان غربی ١١.٦ واحد درصد کمتر از میانگین کل کشور در بخش اجاره بها هزینه کرده‌اند.

نرخ تورم چهار فصل منتهی به پاییز ١٣٩٨ نسبت به دوره مشابه سال گذشته در بخش اجاره بها، برابر ۲۳.۵ درصد است. لرستان (با ۳۲.۵ درصد) بیشترین عدد و در آذربایجان غربی ( با٩.٩ درصد) کمترین عدد را نشان می‌دهد.

156877461

مرکز آمار در جدولی متوسط افزایش هزینه‌ اجاره‌بها برای خانوارهایی که تمدید قرار داشته‌اند اعلام کرد. براساس این گزارش متوسط افزایش  اجاره‌بهای تمدید شده پاییز خانوارها ۳۱.۲ درصد است. در حالیکه این شاخص در دو سال گذشته ۱۳.۹ درصد بود.

156877376

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها