کد خبر 50313

این روزها قیمت اجاره بها در تهران باعث اعتراض بسیاری از افراد شده است، در سال جدید 10 تا 40 درصد اجاره بها واحدهای مسکونی افزایش دارند.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، اطلاعاتی در زمینه ثبت قراردادهای خریدوفروش و اجاره در بازار مسکن تهران در مدت زمان ۲۱ روز ابتدایی اردیبهشت‌ماه منتشر کرد که در این آمار اعلام شد میزان ثبت قرارداد اجاره در این مدت نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش یافته است.

با این شرایط بررسی‌ها حکایت از آن دارد که واسطه‌های ملکی معتقدند ۱۰ تا ۴۰ درصد نرخ پیشنهادی اجاره در اردیبهشت‌ماه رشد کرده است و در کنار آن گزارش‌های میدانی نیز گویای آن است که عدم تناسب نرخ اجاره با درآمدمستأجرها، این اقشار را اجباراً به اولویت‌های بعدی سوق داده است.

قیمت مرغ برای تولیدکننده چند؟

در کنار بازار مسکن، یکی از موضوعات جدانشدنی بسته مهمترین اخبار اقتصادی، قیمت اقلاً خوراکی است، به‌طور مثال قیمت مرغ در حال حاضر با نظارت‌های صورت گرفته به نرخ ۱۰ هزار و ۵۰۰ تا ۱۱ هزار تومان رسیده و این در حالی است که قیمت گوشت مرغ در روزهای پایانی سال به محدوده ۱۶ هزار و ۵۰۰ تومان نیز رسیده بود، حال به نظر می‌رسد بررسی نرخ تورم تولیدکننده محصولات مرغداری خالی از لطف نباشد که این موضوع نشان از آن دارد که تورم این بخش در زمستان سال گذشته نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۶ تا مرز ۸۰ درصد رشد داشته است.

تحریم‌ها نسبت به شرایط داخلی بی تاثیرند

اعمال تحریم از سوی آمریکا بر اقتصاد ایران موضوع تازه‌ای نیست. در جدیدترین تحریم اعلام شده از سوی آمریکا، صنایع فلزات کشور تحت تأثیر این سیاست قرار گرفته است.
در این زمینه کامران وکیل- دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مواد معدنی - معتقد است تحریم جدید آمریکا موضوع تازه‌ای نیست که بخواهد چندان بر عملکرد فعالان این حوزه تأثیرگذار باشد و برعکس سبب خیر شد تا مسئولان کمی بیشتر به فکر باشند تا از محدودیت‌ها داخلی بکاهند.

سرخابی‌ها کی واگذار می‌شوند؟

در روزهای پایانی سال گذشته بار دیگر موضوع واگذاری سرخابی‌ها بر سر زبان افتاد و حتی اعلام شد این دو باشگاه به شیوه واگذاری و مدیریت رئال مادرید مسیر واگذاری را طی خواهند کرد، در همان زمان نیز اعلام شد که این دو باشگاه دو تا سه جلسه واگذاری ناموفق را پشت سر گذاشته‌اند و از سوی دیگر خصوصی سازی در ایران تجربه موفقی را پشت سر نگذاشته است.
قرار بر آن بود تا در اردیبهشت ماه قیمت‌گذاری این دو باشگاه انجام شود که به نظر می‌رسد قیمت‌گذاری توسط کارشناسان انجام شده اما هنوز قیمت استقلال و پرسپولیس تأیید یا رد نشده و این موضوع بسته به جلسه هیأت واگذاری است. علاوه بر این، سر نحوه واگذاری این دو باشگاه همچنان نظر واحدی وجود ندارد.

دلیل افزایش خرید شکر چیست؟

یکی از مواد غذایی که در چند وقت اخیر افزایش قیمت قابل توجهی به خود گرفته، شکر است، شکری که ارز دولتی برای واردات به کشور دریافت کرده و در حال حاضر دارای چند نرخ در سطح عرضه است. اما نکته قابل توجه آن است که در سطح شهر قبل از گرانی محصولات مصرفی شایعه گرانی از سوی برخی افراد منتشر می‌شود و این موضوع عاملی می‌شود تا مردم دچار ترس و هراس شده و برای تأمین حتی نیاز مازاد خود به خرید کالا می‌پردازند. که شکر نیز تأییدی بر این مدعا است و برخی از خانواده‌ها که آنچنان نیازی به شکر ندارند به خرید شکر بیش از نیاز مصرفی پرداخته‌اند.

بانک مرکزی از تغییر شیوه رمز اینترنتی کوتاه آمد؟

بانک مرکزی اعلام کرده که از ابتدای خردادماه رمز دوم یا همان رمز اینترنتی کارت‌های بانکی اعتبار ندارد و شیوه حیات رمزهای دوم تغییر می‌کند به این صورت که رمزهای اینترنتی یا همان رمزهای دوم به صورت ۶۰ ثانیه یکبارتغییر و به مشتری اعلام شود حال در روز جاری بانک مرکزی اعلام کرده که حفظ و حراست از رمزهای اینترنتی و خریدهایی که کارت بانک به صورت فیزیکی دخیل نیست بر عهده بانک عامل است و اگر بانک بتواند جوابگوی امنیت و جبران خسارت مشتری باشد می‌تواند رمزهای ثابت را برای تراکنش‌های کمتر از ۵۰۰ هزار تومان در نظر بگیرد.

آخرین نرخ ارز

امروز (۲۴ اردیبهشت) بانک‌ها هر دلار آمریکا را به قیمت ۱۴ هزار و ۴۲۱ تومان می‌خرند که نسبت به روز گذشته ثابت بوده و قیمت خرید یورو نیز با افزایش ۱۲ تومانی در شعب ارزی بانک‌ها ۱۶ هزار و ۲۰۸ تومان است.
امروز بانک‌ها هر پوند انگلیس را نیز ۱۸ هزار و ۶۹۵ تومان خریداری می‌کنند که نسبت به روز گذشته کاهشی بوده است. از سوی دیگر، قیمت ارز مسافرتی در بانک‌ها همچنان از قیمت فروش آن در بازار بالاتر است؛ به‌طوری که قیمت فروش ارز مسافرتی در بانک‌ها ۱۷ هزار و ۲۳ تومان اعلام شده که با احتساب کارمزد به حدود ۱۷ هزار و ۳۵۰ تومان می‌رسد. این در حالی است که نرخ خرید یورو در صرافی‌های مجاز بانک مرکزی ۱۶ هزار و ۷۵۰ تومان و نرخ فروش آن ۱۶ هزار و ۸۵۰ تومان است که نسبت به روز گذشته ثابت مانده است.
این صرافی‌ها، همچنین امروز هر دلار آمریکا را ۱۴ هزار و ۷۵۰ تومان خریده و ۱۴ هزار و ۸۵۰ تومان می‌فروشند که قیمت دلار نیز ثابت بوده است./ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها