کد خبر 49589

طبق گزارش مرکز آمار ایران، متوسط قیمت فروش هر مترمربع زیربنای مسکونی از طریق معاملات املاک حدود 106 هزار و 677 ریال با مساحت 88 متر مربع است.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، به نقل از مرکز آمار ایران، بنگاه‌های معاملات ملکی کشور موظف هستند مشخصات تمامی معاملات خرید و فروشی که سند آن‌ها از طریق دفتر ثبت اسناد انتقال پیدا می‌کند را در سامانه‎ اطلاعات مدیریت معاملات املاک و مستغلات کشور ثبت نمایند.

با توجه به این‌که کاهش یا افزایش حجم (تعداد) معاملات در مناطق شهر تهران، باعث کاهش یا افزایش شدید متوسط قیمت در سطح کل شهر می‌شود، از متوسط تعدیل شده (وزنی) که در آن، وزن با استفاده از سهم واحدهای مسکونی دارای سکنه محاسبه می‌شود، استفاده شده تا بتوان با حذف اثر حجم معاملات، تغییرات واقعی قیمت را مشخص کرد.

متوسط قیمت فروش هر مترمربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ۱۴۵,۴۶۶ هزار ریال با میانگین مساحت ٢۵٣ مترمربع بوده است که نسبت به فصل قبل ۴۴.۶ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۱۴۲.۸ درصد افزایش داشته است.

متوسط قیمت فروش هر مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ۱۰۶,۶۷۷ هزار ریال با میانگین مساحت ۸۸ متر مربع و متوسط عمر بنای ۱۰ سال بوده است که نسبت به فصل قبل ۱۳.۵ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۸۱.۷ درصد، افزایش داشته است.

متوسط مبلغ اجاره ماهانه به علاوه سه درصد ودیعه پرداختی برای اجاره یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ۳۴۳,۰۶۷ ریال با میانگین مساحت ۷۸ متر مربع و متوسط عمر بنای ۱۴ سال بوده است که نسبت به فصل قبل ۱.۹ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۲۱.۷ درصد افزایش داشته است.

 

ارسال نظر

تازه ها