کد خبر 48919

علیرضا تابش رئیس بنیاد مسکن از شروع پرداخت وام بلاعوض به افراد سیل زده ای که خانه خود را از دست داده اند خبر داد.برای این افراد حدود 6 هزار میلیارد بودجه اختصاصا داده شده است.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، علیرضا تابش اظهار کرد: 101 هزار واحد مسکونی تعمیری و بالغ بر 63 هزار واحد مسکونی احداثی در مناطق سیل زده کشور شناسایی شده است. همچنین،  120 هزار واحد تاکنون تشکیل پرونده داده‌اند و سایر آمارگیری‌ها در حال انجام است. پیش بینی می شود، ظرف روزهای آینده پرونده تمامی سیل‌زدگان تشکیل ‌شود.

وی درباره میزان و نوع تسهیلات به سیل‌زدگان نیز توضیح داد: تسهیلات در شهر 50 میلیون تومان، در روستا 40 میلیون تومان با سود 4 درصد است بعلاوه آنکه به سیل‌زدگان 12میلیون تومان در شهر و در روستا 10 میلیون تومان بلاعوض نیز پرداخت می‌شود. همچنین 15 میلیون تومان وام معیشتی بعلاوه 5 میلیون تومان بلاعوض به هر خانوار سیل زده تعلق می‌گیرد.

وی از ارایه سیمان رایگان و سایر امکاناتی از جمله نقشه، مشخصات، ناظر و پروانه رایگان به سیل‌زدگان خبر داد و گفت: اینها رقمی در حدود 10 میلیون تومان برای هر واحد مسکونی می‌شود که کمکی برای هر خانوار سیل زده به شمار می‌رود.

وی با اشاره به امضای تفاهم نامه با بسیج برای تکمیل 20 هزار واحد مسکونی سیل زده تصریح کرد: ستاد اجرایی فرمان امام پذیرفته است که برای 20 هزار واحد اعتبارات تکمیلی بیاورد. کمیته امداد نیز قول همکاری داده است. دستگاه‌های مختلفی هستند که برای کمک به احداث واحدهای مسکونی با بنیاد ارتباط برقرار کرده‌اند. در بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شیوه‌نامه‌ای برای تکمیل خانه‌ها تهیه کرده و به وزارت کشور داده‌ایم که در آنجا تصویب شده است.

وی افزود:وزارت کشور اعلام کرده که خیرین گسترده به کمک دولت بیایند و با وام و بلاعوض و آورده خیرین و حمایت ها و خدماتی که بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ارایه می‌دهد که شامل خدمات فنی، مهندسی، مصالح، تامین مصالح و... است تلاش می‌کنیم همکاری مستمری انجام شود تا واحدهای مسکونی در مدت زمان تعیین شده، آماده شود. برای واحدهایی که به صورت کامل تخریب شده‌اند که عمدتا نیز در حریم رودخانه ها بوده است، زمین معوض و رایگان هم در روستا و هم در شهر به سیل‌زدگان ارایه می‌شود. هم اکنون در شهرهای پلدختر و معمولان زمینی را تفکیک و آماده‌سازی کرده‌ایم.

رییس بنیاد مسکن انقلاب  ادامه داد: روستاهایی که باید تماما جابه‌جا شوند مکانیابی شده‌اند و تعداد قابل‌توجهی زمین تامین شده است که این زمین‌ها یا زمین‌های دولتی هستند و یا زمین‌هایی هستند که با آنها در توافق هستیم تا از مالکان آن خریداری کنیم. تاکنون برای بازسازی ها میزان مبلغی که اعلام شده است 5هزار میلیاردتومان است که با مصوبه اولی که دولت داده یعنی یکهزار میلیاردتومان؛ 6 هزار میلیاردتومان تسهیلات و وام به سیل‌زدگان تعلق می‌گیرد. همچنین 2580 میلیاردتومان نیز بلاعوضی می‌شود که به واحدهای مسکونی سیل زده تخصیص داده می‌شود.

 تابش تاکید کرد: اگر بانک ها با بنیاد مسکن همکاری کنند و به موقع تسهیلات را تامین کنند، بازسازی ها آغاز خواهد شد.

به گفته رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، تاکنون یکهزار میلیاردتومان تسهیلات و 321 میلیاردتومان بلاعوض تامین شده است. همچنین، هر خانواری، 15 میلیون تومان وام معیشتی بعلاوه 5 میلیون تومان بلاعوض می‌گیرند.

تابش اعلام کرد: به گفته وزیر کشور نیز تاکنون 100 هزار وسیله و اسباب منزل برای ارسال به سیل زدگان، بسته‌بندی شده است.

وی همکاری مردم را در بازسازی مناطق سیل‌زده بسیار موثر عنوان کرد و گفت: به عنوان نمونه در پلدختر زمین  دولتی وجود ندارد و مردم باید در این زمینه همکاری داشته باشند. سه قطعه زمین در منطقه پلدختر دیده ایم که در صورتیکه مالکان آنها توافق کنند ظرف یک هفته زمین خریداری و کارهای آماده سازی آن آغاز خواهد شد.

رییس بنیاد مسکن انقلاب از ایجاد 300 روستا در حریم رودخانه‌ها خبر داد و گفت: به فرموده مقام معظم رهبری خط قرمز ما این است که تاب آوری شهر را بعد از بازسازی مدنظر قرار دهیم. بدین معنا شهرها و مناطق سیل زده ای که دوباره احداث می شوند نباید بعد از بازسازی در اثر سیل دوباره خسارت نبیند، اصول فنی در آنها رعایت، مقاوم سازی انجام و همه مقررات فنی و اجرایی لحاظ شوند. به همین دلیل نیز تفاهم نامه ای را به منظور نظارت بر بازسازی ها با دانشگاه تهران منعقد کرده ایم.  

تابش یادآور شد:کارشناسی ها توسط بنیاد مسکن انجام می شود که از مهندسان خبره هستند. ولی در مرحله ساخت تفاهم نامه ای با دانشگاه تهران  منعقد کرده ایم که بر همه ابعاد بازسازی نظارت داشته باشند. از این به بعد نظارت دانشگاه تهران را در همه ابعاد بازسازی داریم. /تسنیم

 

ارسال نظر

تازه ها