کد خبر 48763

یکی از اعضای کمیسیون عمران مجلس نسبت به مجوز های ساخت و ساز و برج سازی و تبدیل باغات تهران به ساختمان واکنش نشان داد و گفت: در این مورد وزارت کشور باید ورود کند، چه کسی این مجوز ها را بدون در نظر گرفتن بحران ها صادر می کند؟

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، سید کمال الدین شهریاری با اشاره به ضرورت برخورد و جلوگیری از صدور مجوزهای غیر قانونی ساخت و ساز در کلانشهرها بیان کرد: میزان تراکمی که در ساخت و سازها باید رعایت شود بر اساس طرح توسعه تفصیلی است که تراکم ساختمانی را در مناطق و خیابان‌ها و کوچه‌های مختلف تعیین می‌کند و شهرداری‌ها مجری طرح‌های تفصیلی هستند.

وی در ادامه اظهار کرد: در ساخت و سازها رعایت کاربری‌ها و سطح اشغال‌ها و رعایت تراکم‌ها باید از سوی شهرداری انجام شود و چه در خصوص صدور پروانه و چه در حین اجرا شهرداری باید بر روی آن نظارت داشته باشد. بنابراین متولی برخورد با تخلفات ساخت و ساز شهرداری است.

نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس تصریح کرد: اگر شهرداری مجوزی را خلاف بر طرح تفصیلی صادر کند و پروانه تراکم بیش از اندازه طرح تفصیلی دهد در واقع شهرداری که خود باید بر اجرای دقیق طرح تفصیلی ناظر باشد، تخلف کرده است و به مصداق «هرچه بگندد نمکش می‌زنند وای به روزی که به گندد نمک» است.

وی در ادامه تاکید کرد: در صورت تخلف شهرداری در نظارت بر اجرای دقیق طرح تفصیلی و صدور مجوزهای ساخت و ساز غیر قانونی وزارت کشور مکلف است با آن برخورد کند و وزارت مسکن و شهرسازی نیز باید موضع گیری داشته باشد.

شهریاری در ادامه اظهار کرد: دادستانی به عنوان مدعی العموم نیز می‌تواند در این زمینه وارد شود چراکه ساخت و سازهای غیر قانونی باعث تضییع حقوق شهروندی می‌شود. رعایت حق همسایگی، حق استفاده از نور آفتاب و مشرفیت جزو حقوق شهروندی است و باید در ساخت و سازها رعایت شود. اگر فردی از حدود طرح تفصیلی تجاوز می‌کند حقوق سایر شهروندان را زیر پاگذاشته است و باید با آن برخورد شود.

 

ارسال نظر

تازه ها