کد خبر 30424

رئیس انجمن انبوه‌سازان

رئیس انجمن انبوه‌سازان افزایش قیمت مسکن در سال جاری را طبیعی دانسته و عنوان کرد: بازار مسکن هیچ حباب قیمتی ندارد و اگر نقدینگی سرگردان به این بازار تزریق شود حباب قیمتی ایجاد خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، حسن محتشم در گفتگو با خبرنگار با اقتصاد، گفت: بسیاری تصور می‌کنند که افزایش قیمت مسکن منجر به رکود در بازار صنعت شده است اما ایجاد رکود تنها در افزایش قیمت مصالح ریشه ندارد. افزایش قیمتی که در بخش مسکن ایجاد شده است ریشه در پنج سال رکود  گذشته دارد در سال جاری هم کاهش ارزش پول ملی، بالا رفتن قیمت طلا و ارز  بر این بازار تاثیر گذاشته است. طبیعتا افزایش  قیمت ارز و کاهش ارزش پول ملی بر روی قیمت مصالح ساختمانی تاثیر گذاشته و افزایش قیمت‌های انرژی و...  هم بر التهابات دامن زده است به همین دلیل در برخی مناطق می‌توان گفت که قیمت مسکن تورم صد درصدی را تجربه کرده است.  

وی با اشاره به اینکه تورم ایجاد شده هزینه مسکن در سبد خانوار را بالا برده است، اظهار داشت:  متقاضیان سپرده کافی با شرایط کنونی ندارند در نتیجه یک رکود عمیق دیگری در بازار به وجود آمده است. نمی‌توان این رکود را تنها در افزایش قیمت مصالح ساختمانی ریشه‌یابی کرد.

وی با بیان اینکه قیمت زمین در چند وقت اخیر افزایش قابل توجهی داشته است، عنوان کرد: اگر ریشه‌ای نگاه کنیم زمین نه وارداتی است و نه به مسائل ارزی ارتباط دارد اما به دلیل کاهش ارزش پول ملی قیمت زمین رشد چشمگیری داشته و این موضوع به خودی خود بر قیمت تمام شده مسکن تاثیر می‌گذارد.

محتشم با تاکید بر اینکه وقتی ارزش پول ملی کاهش پیدا می‌کند قیمت زمین و تمامی کالاها در کشور را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد، گفت: تا زمانی که متقاضیان خود را با شرایط جدید مطابقت دهند و بتوانند پس‌اندازهای خود را به اندازه قیمت‌های کنونی ارتقاء دهند رکود در بازار ادامه‌دار خواهد بود. در یک دوره کاهش خرید قرار داریم البته در فصل پاییز و زمستان  شرایط رکود در خرید و فروش مسکن حاکم است. مطمئنا مسکن با توجه به افزایش قیمت مصالح ساختمانی و خدمات و بالا رفتن قیمت زمین در آینده با افزایش قیمت بیشتری مواجه خواهد شد. این موضوع  اثر بیشتری در سال آینده خواهد داشت.

وی تاکید کرد: با توجه به شرایط کنونی در سال آینده همزمان با افزایش قیمت‌ها رکود در بازار مسکن عمیق‌تر هم خواهد شد.

رئیس انجمن انبوه‌سازان تصریح کرد: خوشبختانه در سال جاری نقدینگی‌های سرگردان وارد بازار مسکن نشد اگر نقدینگی وارد شده به بازار سکه، ارز و طلا به بازار مسکن تزریق می‌شد یک حباب قیمتی چشم‌گیر به وجود می‌آمد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در حال حاضر بازار مسکن هیچ حباب قیمتی ندارد و افزایش قیمت‌ها نتیجه افزایش مجموعه عوامل مرتبط با بازار مسکن است. قیمت مسکن در حال حاضر واقعی است. اگر پول‌های سرگردانی که در بازار ارز و سکه و طلا به بازار مسکن وارد شود در آن موقع می‌توان گفت که  یک حباب قیمتی در بازار مسکن به وجود می‌آید. 

 

ارسال نظر

تازه ها