کد خبر 30231

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی برنامه‌های مختلف دولت‌ها برای حل مشکل مسکن را قطعه‌ای از یک پازل عنوان کرد و لازمه حل مشکل مسکن در جامعه را به هم پیوند دادن برنامه‌ها دانست.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، سید ابوالفضل موسوی بیوکی در گفتگو با خبرنگار با اقتصاد، گفت: در زمان رای اعتماد به وزیر جدید  مقرر شد تا تیم وزارت مسکن و شهرسازی برنامه‌های خود را متکی به برنامه ششم پیش ببرند.

وی با اشاره به اینکه  بسیاری از برنامه‌های وزرای قبلی برای خانه‌دار کردن قشر پایین جامعه بدون نتیجه مانده است، اظهار داشت: برای شرایط کنونی باید برنامه‌ای بر اساس نیاز و منطق تهیه شود. نمی‌توان یک برنامه را ناجی شرایط و تنها راه حل موجود برای گذر از دوره بحران دانست.

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه یک طرح نمی‌تواند تمامی اقشار جامعه را صاحب خانه کند، عنوان کرد: مسکن مهر یک قشری از جامعه، مسکن اجتماعی بخش دیگری و طرح بازآفزینی شهری هم یک بخشی از جامعه را پوشش می‌دهد. مجموعه این برنامه‌هاست که می‌تواند مشکل مسکن را در جامعه حل کند، مجموع برنامه‌ها دست در دست هم پازل مشکل مسکن را حل می‌کنند و با یک برنامه نمی‌توان گفت که مشکل تمامی بخش‌های جامعه حل خواهد شد.

وی افزود: هیچ یک از برنامه‌های ارائه شده را نمی‌توان یک برنامه کامل دانست اما برخی برنامه‌ها نسبت به دیگری شرایط بهتری را دارند. برای مثال طرح بازآفرینی شهری می‌تواند بخشی از بافت‌های فرسوده را   ترمیم کرده و  به خانه‌دارشدن آن بخش‌ها کمک کند.

نماینده مردم یزد و صدوق در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه قیمت مسکن طی ماه‌های اخیر افزایش قابل توجهی داشته، به‌طوری که اقشار با درآمد متوسط به بالا نیز قادر به خرید مسکن نیستند، تصریح کرد: این در شرایطی است که پیش از نوسانات موجود در بازار ارز و افزایش قیمت در بخش مسکن تا حدودی ثبات و یا حتی رکود ایجاد شده در این بخش باعث شده بود تا فضای خرید برای خانه‌اولی‌ها فراهم باشد.

وی  ادامه داد: دولت‌ها نباید تنها به یک طرح متکی باشند، بلکه راه‌حل برون‌رفت از این بحران پیوند دادن برنامه‌های علمی به یکدیگر است. تا زمانى که تغییرات موجود در شاخص‌هاى کلان اقتصادى اصلاح نشود، نمی‌توان چشم امید به یک برنامه خاص برای حل مشکل مسکن در کشور داشت. 

 

ارسال نظر

تازه ها