کد خبر 25120

معاون بازسازی بنیاد مسکن از افزایش سقف تسهیلات مسکن روستایی در مناطق زلزله زده کرمانشاه خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری "بااقتصاد"، عزیز الله مهدیان با اشاره به اینکه تسهیلات بازسازی مناطق زلزله زده کرمانشاه و کرمان همزمان مصوب شد، افزود: ­ سقف تسهیلات روستایی ۳۰ میلیون­ تومان بود که علاوه بر آن ­­۵ میلیون تومان کمک بلاعوض و­ ۱۰ میلیون تومان وام معیشتی و دو میلیون تومان­ کمک ­بلاعوض معیشتی بود که برای جبران­ افزایش اخیر مصالح ساختمانی، دولت تسهیلات را افزایش داد.

وی ادامه داد: اکنون تسهیلات مناطق روستایی زلزله زده­ به­ ۳۵ میلیون تومان ­و ۱۰ میلیون­ تومان کمک بلاعوض رسید و در مناطق­ شهری نیز تسهیلات­­ از ۴۰ میلیون تومان­ به ۵۰ میلیون تومان­ و در کمک بلاعوض از ۶ میلیون تومان به­ ­۱۱ میلیون تومان­ رسید.

به گفته معاون بازسازی بنیاد مسکن، تسهیلات در مناطق شهری با کارمزد ­­۵ درصد و در­ روستاها با کارمزد­ ۴ درصد پرداخت می شود. مهدیان افزود: افزایش سقف تسهیلات به همه بانک ها اعلام شده و بانک ها هم پرداخت می کنند.

وی با اشاره به اینکه­ در مناطق روستایی کار خوب پیش رفته است­ تاکید کرد:­ سازه­ ۱۸ هزار و ۷۰۰ واحد روستایی تکمیل و­ سقف ۱۵ هزار واحد زده شد. مهدیان ادامه داد:­ تا پایان شهریور ۱۲ هزار و ۷۰۰ واحد مسکن روستایی که ۱۰۰ درصد تخریب شده بود­ به پایان می رسد و­ تا پایان سال همه ­­واحدهای تخریب شده مسکن روستایی­ قابل سکونت می شوند.

معاون بازسازی بنیاد مسکن بیان کرد: به دلیل­ گرانی مصالح، ­ از روز گذشته، هزار تن آهن به کمک وزارت صنعت، معدن ­­و تجارت­ و ذوب آهن اصفهان خریداری شد و تا پایان هفته ۱۱ هزار تن خریداری ­ و به منطقه ارسال­ می شود تا روند بازسای سرعت پیدا کند.

مهدیان ادامه داد: در مناطق شهری نیز­ تا پایان سال بخش عمده ای از­ سفت کاری آن تمام می شود و تا پایان ۶ ماه نخست سال ­۹۸ کل ساختمان ها تکمیل می شود. وی گفت: هر ۵ سال یک بار نمونه گیری از مسکن روستایی انجام می شود ۳ دور انجام شده و این­ دوره چهارم است. از چند روز قبل کار اجرایی شروع شده و کار میدانی آن از ۱۱ مهرماه شروع و به مدت یکماه از همه­­ روستاهای کشور نمونه گیری خواهیم کرد تا کیفیت مسکن روستایی مشخص شود. ­

معاون بازسازی بنیاد مسکن ادامه داد: در این آمار گیری، روستاها شناسنامه دار می شوند و­ معیشت، کیفیت واحدهای مسکونی، بهره مندی از خدمات­ و رضایت مردم بررسی می شود تا در برنامه ریزی ها از ان استفاده شود.

منبع : ایبنا 

ارسال نظر

تازه ها