کد خبر 13751

با اعلام شورای پول و اعتبار و تصویب کاهش سود بازپرداخت وام از 9.5 درصد به 8 درصد اکنون بسیاری از افراد مجرد و زوجین می‌توانند در صورتی که خانه اولی هستند از این تسهیلات استفاده کنند و این در حالی است که کسانی که در بافت‌های فرسوده زندگی می‌کنند حتی می‌توانند از وام‌های 6 درصدی نیز بهره‌مند شوند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، با اعلام شورای پول و اعتبار و تصویب کاهش سود بازپرداخت وام از 9.5 درصد به 8 درصد اکنون بسیاری از افراد مجرد و زوجین می‌توانند در صورتی که خانه اولی هستند از این تسهیلات استفاده کنند و این در حالی است که کسانی که در بافت‌های فرسوده زندگی می‌کنند حتی می‌توانند از وام2های 6 ددرصدی نیز بهره‌مند شوند.

نحوه دریافت وام مسکن با سود 8 درصد

یکی از مسائلی که بسیاری از وام‌گیرندگان با آن مشکل دارند پروسه بسیار پیچیده دریافت وام‌هاست و به ویژه نحوه دریافت ضمانت‌ها که شکایت بسیاری از متقاضیان را موجب شده است. نحوه دریافت این وام بسیار ساده است و ضمانت آن هم کاملا مشخص است. بدین صورت که بانک مسکن خود سند خانه خریداری شده توسط این وام را در رهن خود قرار می‌دهد و بعد از اخذ ضمانت‌های لازم وام را در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد.

مدت بازپرداخت وام مسکن با سود 8 درصد 12 سال است و در کنار آن وام جعاله نیز وجود دارد که مبلغ آن 10 میلیون تومان است که تحت عنوان وام تعمیرات مسکن نیز شناخته می‌شود. مدت بازپرداخت وام جعاله یا تعمیرات مسکن 3 سال است و اقساط آن به صورت پلکانی است یعنی به تدریج مبلغ اقساط این وام افزایش می‌یابد.

تفاوت وام مسکن جدید با سود تک رقمی با رویه پیشین پرداخت وام مسکن

دولت یازدهم وام مسکن 20 میلیون تومانی ارائه می‌کرد که به صورت مرحله‌ای بود به طوری که سقف آن به 160 میلیون تومان برای زوجین ساکن تهران می‌رسید. در ابتدا گفته شد که تنها خانه اولی‌ها می‌توانند از این وام استفاده کنند و بعد از گذشت مدت زمانی بافت‌های میانی و فرسوده و ناکارآمد شهری نیز به آن اضافه شد. با اضافه شدن این موارد شرط خانه اولی بودن برای دریافت این وام‌ها حذف شد  و به این ترتیب معادل میزان وامی که به خانه اولی‌ها پرداخت می‌شد در بافت‌های فرسوده تهسیلات نوسازی پرداخت می‌شد. سود بازپرداخت تسهیلات در ابتدا و در مناطق نامناسب ٨‌ درصد و در سایر مناطق شهری ٩,٥‌ درصد بود که امروزه با مصوبه جدید شورای پول و اعتبار این سود کاهش یافته است.

برای دریافت این وام طرفین اگر زوج بودند هر یک از زوجین می‌توانستند مبلغ 40 میلیون در حساب یکساله سپرده کند و در مجموع 80 میلیون پول ذخیره کنند تا 160 میلیون تومان وام به آنان تعلق بگیرد، مبلغ 40 میلیون تومان سپرده هر نفر نیز بعد از یک سال تحویل سپرده گذاران می‌شد

البته این وام در تهران 80 میلیون تومان بود و در مراکز استان‌ها 60 میلیون تومان و شهرستان‌های با جمعیت بالای 200 هزار نفر 40 میلیون تومان بود.

بعد از آن شورای پول و اعتبار نرخ سود تسهیلات صندوق پس‌انداز یکم بانک مسکن را از 9.5 درصد به 8 درصد کاهش داد  و کسانی  که در بافت‌های فرسوده زندگی می‌کنند می‌توانند حتی وام خود را با سود 6 درصد بگیرند که پیش از این 8 درصد بود.

 

میزان سود بازپرداختی وام مسکن جدید

با کاهش میزان سود از 9.5 درصد به 8 درصد اقساط نیز و نیز مبلغ سود بازپرداختی تغییر می‌کنند  و میزان سودی که متقاضیان وام باید بازپرداخت کنند از 54 میلیون و 378 هزار تومان به 44 میلیون و 694 هزار تومان کاهش می‌یابد.

کاهش نرخ سود از 8 درصد به 6 درصد در طی 12 سال دو.ره بازپرداخت اقساط، برای کسانی که در بافت فرسوده زندگی می‌کنند سود پرداختی از 44 میلیون و 694 هزار تومان به 32 میلیون و 396 هزار تومان تنزل پیدا می‌کند.

 

شرایط خاص دریافت وام مسکن

وام مسکن با سود 8 درصد تنها به کسانی تعلق می‌گیرد که برای اولین بار برای دریافت این وام اقدام می‌کنند و پیش از این اقدام به دریافت وام نکرده‌اند. بر این اساس سود 8 درصد نیز تنها برای خانه‌اولی‌هاست و بقیه از این سود تک رقمی منتفع نمی‌شوند. بر همین اساس از تاریخی که بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران سودهای جدید وام مسکن را ابلاغ کرده است این وام برای خانه اولی‌ها با نرخ سود 8 درصد اجرایی می‌شود.

مورد دیگری که در پرداخت این وام وجود دارد این است که سود 8 درصد هم برای مجردها و هم برای متأهلین قابل دریافت است و این شرط در اعطای وام دخالتی ندارد از این رو هم افراد مجرد و هم افراد متأهل در صورتی که خانه اولی باشند می‌توانند از مزایای این وام استفاده کنند.

یکی از دیگر از مزایای این وام مسکن این است که صرفا شامل خانه‌های نوساز نمی‌شوند بلکه ساختمان‌های زیر 20 سال شامل این طرح می‌شوند.

یکی دیگر از شرایط دریافت وام مسکن با سود 8 درصد این است که می‌توان خانه‌ای را شراکتی خریداری کرد  و البته تنها دو شریک می‌توانند با وام مسکن خانه‌ای را خریداری کنند.

اوراق مسکن چه سازوکاری دارد؟

کسانی که از اوراق برای دریافت وام مسکن استفاده می‌کنند نمی‌توانند از مزایای سود 8 درصد برخوردار باشند و این سود صرفا برای کسانی است که سپرده‌گذاری کرده‌اند. کسانی که از اوراق مسکن برای دریافت وام استفاده می‌کنند در واقع از سازوکار نوبت‌ معاف هستند و بدون نوبت و با خرید اوراق صاحب وام می‌شوند.

میزان سرمایه برای دریافت وام مسکن

میزان سرمایه برای دریافت این وام مسکن با سود تک رقمی نیز بسیار سرراست است به این ترتیب که نیمی از مبلغ درخواستی وام را در بانک مسکن سپرده‌گذاری می‌کنید آن هم به مدت یکسال و بعد از آن دو برابر مبلغ سپرده به متقاضی وام داده می‌شود  و اصل سپرده نیز به او پرداخت می‌شود.

دریافت وام با استفاده از اوراق ممتاز

در صورتی که با کمبود سرمایه مواجه هستید راهکار دیگری وجود دارد که می‌توان بر مبنای آن اقدام کرد. اگر سرمایه اولیه برای دریافت وام با سود 8 درصد موجود نباشد می‌توان اوراق ممتاز خریداری کرد که البته نرخ بازپرداخت این تسهیلات 17.5 درصد است. اما شرایط خوبی که این وام دارد این است که انتظار اولیه را ندارد و روش بازپرداخت نیز به صورت صعودی و پلکانی است یعنی به تدریج پرداخت اقساط افزایش می‌یابد. از دیگر ویژگی‌های خوب این وام مسکن این است که شرط خانه اولی بودن را ندارد.

میزان اقساط وام جدید مسکن

اگر وام 160 میلیون تومانی زوج را دریافت کنید (یعنی هر فرد 80 میلیون تومان) میزان قسط ماهیانه در یک دوره بازپرداخت 12 ساله یک میلیون و 732 هزار تومان است یعنی هر زوج باید 866 هزار تومان پرداخت شود.

زوج‌های ساکن شهرهای بیش از 200 هزار نفر جمعا 120 میلیون تومان وام تعلق می‌گیرد و در یک دوره بازپرداخت 12 ساله هر قسط مبلغ یک میلیون و 299 هزار تومان است.

شهرهای با جمعیت کمتر از 200 هزار نفر جمعا وبلغ وام برای زوج 80 میلیون تومان است که اگر سود 8 درصدی را نیز در نظر بگیریم مبلغ هر قسط جمعا 866 هزار تومان است.

 

 

ارسال نظر

تازه ها