کد خبر 99903

به دلیل پاندمی کرونا در جهان اقتصادی جهانی با رشد منفی 5.6 درصد در یک سال همراه شده است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از راشا تودی، کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل، آنکتاد، پیش بینی کرد: تجارت جهانی طی سال جاری به خاطر بحران پیش آمده در اثر شیوع ویروس کرونا، بدترین سقوط را از زمان بحران بزرگ مالی در جهان تجربه خواهد کرد.

این کنفرانس می‌گوید: امسال اقتصاد جهانی رشد منفی 5.6 درصدی خواهد داشت، البته پیش بینی کنونی نسبت به پیش بینی قبلی این واحد تا حدودی خوش‌بینانه تر بوده است؛ چراکه در گزارش قبلی برای اقتصاد جهانی رشد منفی 9 درصدی پیش بینی شده بود. 

تا پیش از این بدترین سقوط تجارت در جهان مربوط به سال 2009 بود که حجم تجارت بین الملل 22 درصد نسبت به سال 2008 کاهش یافته بود. 

البته آنکتاد می‌گوید: حوزه خدمات در اقتصاد جهانی، شرایط بدتری را تجربه خواهد کرد؛ چراکه شیوع کرونا به شدت به میزان مسافرت‌ها، گردشگری و حمل و نقل آسیب زده است. 

بر اساس پیش بینی این بخش از سازمان ملل حوزه خدمات نسبت به سال گذشته رشد منفی 15.4 درصدی خواهد داشت که بدترین رقم از دهه 1990 تاکنون به شمار می‌رود.

به خاطر کرونا اکثر اقتصادهای بزرگ جهان با توجه به دست زدن به اعمال قرنطینه و محدودیت‌های شدید برای کنترل شیوع این ویروس برای سال جاری رشد منفی را تجربه خواهند کرد. البته چین که نخستین کشوری بود که شاهد همه‌گیری شیوع کرونا بود و البته توانست پس از اعمال قرنطینه‌های سراسری آن را کنترل کند، از این قاعده مستثناست و رشد مثبت اقتصادی را به ثبت خواهد رساند./فارس

 

ارسال نظر

تازه ها