کد خبر 99891

تولید بذر به گفته وزارت کشاورزی در سال آینده به خودکفایی خواهد رسید.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، کاظم خاوازی، وزیر جهاد کشاورزی گفت: ما در کشور ۸ میلیون هکتار کشت آبی و ۷ میلیون هکتار کشت دیم داریم و ۵.۵ میلیون هکتار نیز در اختیار زراعت است.

وی افزود: ما در بخش زراعت بویژه در دیم ظرفیت نهفته داریم که می‌توانیم با برنامه‌ریزی مناسب تولید دیم را افزایش دهیم.

خاوازی با بیان اینکه بخش زیادی از فرسایش خاک مربوط به مناطق دیمزار است، گفت: اگر بخواهیم پوشش گیاهی را افزایش دهیم باید بخش‌های فرسایش خاک و تأخیر در روان آب‌ها را دنبال کنیم.

وی ادامه داد: برنامه ما این است تا درآمد کشاورزان را در کشت دیمزارها افزایش دهیم.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: در زراعت دیم به دنبال تنوع محصول هستیم بطوری که در نظر داریم تا از تولید ۳ نوع محصول به تولید چندین محصول برسیم. با تنوع بخشی و ورود گیاهان جدید که منشأ تولید روغن در کشور هستند می‌توانیم اقتصاد و معیشت کشاورزان دیم کار را تغییر دهیم.

وی اضافه کرد: در تولید بذر بیش از ۹۵ درصد به خودکفایی رسیده‌ایم که با توجه به عقب ماندگی در تولید بذر صیفی و سبزیجات تلاش می‌کنیم تا پایان سال ۱۴۰۰ به خودکفایی در تولید این نوع بذر برسیم.

خاوازی درباره تولید گوشت در کشور گفت: برای تأمین گوشت در جلساتی که برگزار کردیم قرار شد ظرفیت‌های پنهان در روستاها را شناسایی و در قالب کشاورزی قراردادی، تولید گوشت مورد نیاز کشور را تأمین کنیم./مهر

 

ارسال نظر

تازه ها