کد خبر 99619

نرخ بیکاری در زاپن به رکورد خود در در 3 سال اخیر رسید و با معضلات زیادی این کشور را همراه کرد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از تریدینگ اکونومیکس، برای هفتمین بار در طول سال جاری نرخ بیکاری در سومین اقتصاد بزرگ جهان افزایشی شده است؛ به گونه ای که طبق اعلام وزارت ارتباطات و امور داخلی، نرخ بیکاری در ژاپن تا پایان ماه اکتبر با ۰.۱ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ۳.۱ درصد رسیده است. این بالاترین نرخ بیکاری ثبت شده در این کشور از می سال ۲۰۱۷ تاکنون بوده است.  

با در نظر گرفتن فاکتورهای فصلی شمار بیکاران ژاپنی در حال حاضر حدود ۲۱ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر برآورد می شود که ۸۰ هزار نفر بیشتر از شمار بیکاران ثبت شده در مدت مشابه سال ۲۰۱۹ بوده است. طبق اعلام مرکز آمار ژاپن، در این ماه ۲۶۴ هزار نفر از شاغلین کار قبلی خود را ترک کرده‌اند و ۷۸ هزار نفر نیز اخراج شده‌اند. شمار کسانی که برای نخستین بار در جست و جوی کار بوده‌اند نیز با ۱۰ هزار نفر کاهش نسبت به ماه قبل به ۳۳۷ هزار نفر رسیده است.

هم‌چنین طبق اعلام این وزارتخانه ژاپنی، شمار شاغلین تا پایان ماه اکتبر با ۳۰ هزار نفر افزایش نسبت به مدت مشابه ماه قبل به ۶۶ میلیون و ۵۸۰ هزار نفر رسیده است. طبق آمار جداگانه منتشر شده توسط وزارت بهداشت، کار و رفاه ژاپن، نرخ موجودیت شغلی به ۱.۰۴ رسیده است که نشان می دهد به ازای ۱۰۰ فرد جویای شغل، ۱۰۴ فرصت شغلی وجود دارد.

متوسط نرخ بیکاری ژاپن در بازه زمانی ۱۹۵۳ تا ۲۰۲۰ معادل ۲.۷۶ درصد بوده است که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به ژوئن ۲۰۰۲ با ۵.۵ درصد  و کمترین رقم ثبت شده نیز مربوط به نوامبر ۱۹۶۸ با یک درصد بوده است.

افزایش نرخ بیکاری ژاپن در حالی رخ می دهد که طبق اعلام دولت ژاپن، در سه ماهه سوم امسال اقتصاد این کشور پنج درصد رشد داشته که بهترین عملکرد تاریخ معاصر اقتصاد این کشور است./ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها