کد خبر 98851

تونی بلینکن مشاور همیشگی جو بایدن و دستیار وی در دولت باراک اوباما طبق گزارش خبرگزاری بلومبرگ قرار است که به عنوان وزیر خارجه آمریکا معرفی شود.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، بنا بر گزارش‌های رسانه‌ای به نقل از منابع دموکرات نزدیک به بایدن، فردی که احتمال می‌رود او برای سمت نمایندگی آمریکا در سازمان ملل معرفی کند، «لیندا توماس-گرینفیلد» خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از «آکسیوس»، انتخاب این زن سیاه‌پوست که در دولت قبل ایالات متحده دارای سمت عالی دیپلماتیک بود، در راستای عمل بایدن به وعده خود برای انتخاب کابینه متنوع خواهد بود.

شبکه سی‌ان‌ان هم گزارش داد توماس-گرینفیلد نامزد اصلی تصدی این سمت است.

به گزارش رویترز، گرینفیلد در دولت اوباما به عنوان دستیار وزیر خارجه در امور آفریقا از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷ مشغول بود. او سیاست آمریکا در قبال آفریقای سیاه را در دورانی پرفراز و نشیب مثل شیوع ابولا در غرب آفریقا هدایت کرد.

بعد از ترک این سمت او سمتی ارشد را در شرکت استراتژی جهانی «مادلین آلبرایت» وزیر خارجه پیشین آمریکا برعهده گرفت اما طبق اعلام وب‌سایت وی، در حال ترک این شرکت است.

پیشتر سه منبع آگاه به خبرگزاری بلومبرگ گفتند که تصمیم جو بایدن برای انتخاب «تونی بلینکن» به عنوان وزیر خارجه آمریکا در دولت احتمالی بعدی آمریکا قطعی شده و بلینکن روز سه شنبه رسما برای تصدی این سمت معرفی خواهد شد.

همچنین برخی منابع دیگر نیز می‌گویند که «جیک سالیوان»، دستیار سابق «هیلاری کلینتون» در وزارت خارجه آمریکا، به عنوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید و دستیار بایدن معرفی خواهد شد.

درحالیکه جو بایدن در رسانه‌های آمریکایی به عنوان برنده انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا اعلام شده است، «دونالد ترامپ» هنوز پیروزی وی را به رسمیت نشناخته و مشغول پیگیری‌های حقوقی برای ابطال نتیجه شمارش آرا در برخی از ایالت‌های آمریکاست. رئیس‌جمهور آمریکا اخیرا از تحرکات بایدن برای انتخاب اعضای کابینه انتقاد کرده بود.

منبع: فارس 

ارسال نظر

تازه ها