کد خبر 98378

رییس سازمان تولید اسکناس و مسکوک بانک مرکزی

رییس سازمان تولید اسکناس و مسکوک بانک مرکزی از رونمایی از سه قطعه اسکناس دیگر تا پایان سال خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از پژوهشکده پولی و بانکی، «امیر شکری» در زمینه رونمایی از اسکناس‌های ۱۰ هزار تومانی توضیح داد: تغییر واحد پولی کشوردر مقطع کنونی محتمل است و لایحه اصلاح ماده یک قانون پولی و بانکی کشور در مجلس شورای اسلامی تصویب و به شورای نگهبان ارجاع شده است.

وی افزود: شورای نگهبان ابهامی در ارتباط با یکی از تبصره ها داشت که درحال برطرف شدن است و با تصویب لایحه و تغییر واحد پول ملی محتمل به نظر می رسد، این تغییرات برخی اقدام های لازم را نیاز دارد که در این ارتباط و به منظور مدیریت هزینه های تغییر اسکناس و استفاده بهینه از زمان و منابع محدود اسکناس های بین نسلی طراحی و از آن رونمایی شد.

به گفته رییس سازمان تولید اسکناس و مسکوک بانک مرکزی، برابر این لایحه دوره پنج ساله مشتمل بر دو سال دوره فراهم سازی مقدمات و سه سال دوره گذار پیش بینی شده که در این مدت باید تمامی تغییرات لازم برای تغییر واحد پول ملی انجام شود.

وی اضافه کرد: بانک مرکزی با طراحی سلسله اقدام هایی به شکل فعال اقدام به برنامه ریزی کرده و گونه ای از اسکناس ها طراحی شد که با تصویب لایحه یاد شده و یا تصویب نشدن آن، کارآمدی و منافع خود را داشته باشد.

شکری ضمن تاکید بر اینکه عمر مفید اسکناس بطور متوسط در ایران پنج سال است و در زمینه قطعاتی که ارزش اسمی بالاتری دارند، عمر مفید نیز بیشتر است، گفت: تصویب لایحه مزبور، یکی از سناریو های پیش رو این بود که به یکباره تمام اسکناس های کشور جمع آوری و جای خود را به اسکناس های جدید بدهند که در این ارتباط میلیون ها قطعه اسکناس پیش از پایان عمر مفید خود به دلیل تغییر واحد پولی می بایست امحاء و باز تولید می شدند.

در حالی که با تدبیر انجام شده توسط بانک مرکزی گونه ای از اسکناس موسوم به "اسکناس های بین نسلی" تولید شد که در صورت اجرای پروژه و تغییر واحد پولی از ریال به تومان و یا حتی استمرار وضعیت موجود، واجد منافع متعددی خواهد بود.

وی در ادامه درباره تولید اسکناس های بین نسلی افزود: اتفاقی که با تولید این اسکناس ها خواهد افتاد این است که اسکناس های جدید تا پایان عمر خود قابلیت استفاده دارند و به دلیل ساختار خاص طراحی شده برای این اسکناس هادیگر نیازی به جمع آوری یکباره آنها وجود ندارد و به شکل خودکار این اسکناس ها در پایان عمر مفید از چرخه خارج خواهند شد.

شکری گفت: اجرای پروژه مزبور سبب می شود که اسکناس های یاد شده می توانند تا پایان عمر مفید خود در چرخه پرداخت باقی بمانند تا هزینه جدیدی از حیث جمع آوری و بازتوزیع "اسکناس تومان" به کشور تحمیل نشود.

رییس سازمان تولید اسکناس و مسکوک بانک مرکزی تاکید کرد: پروژه ۱۰ هزار تومانی و ۱۰۰ هزار تومانی جدید نیز در قالب بین نسلی طراحی شده که چهارصفر روی این اسکناس ها کمرنگ شده که در صورت اجرا نشدن لایحه اصلاح ماده یک قانون پولی و بانکی و ابقا واحد پول فعلی نیز دارای امتیازاتی است. 

شکری ضمن تاکید بر اینکه اتفاق مثبت تولید این اسکناس ها، افزایش ویژگی های امنیتی اسکناس های فعلی است درباره این ویژگی‌ها توضیح داد: یکی از ویژگی های امنیتی اجرایی شده در اسکناس های بین نسلی، نخ امنیتی متغیر رنگی است که این ویژگی در حال حاضر در اسکناس های مطرح دنیا در حال اعمال است و ویژگی های امنیتی بسیار بالایی دارد.

وی درباره زمان عرضه این اسکناس ها نیز توضیح داد: امیدوار هستیم تا پایان سال جاری تعداد مناسبی از این اسکناس ها عرضه شود. در حال حاضر تعداد قابل توجهی تولید شده است و فرآیند انتشار این اسکناس ها تابع ضوابط قانون پولی و بانکی و تحت مدیریت بانک مرکزی و نظارت هیات نظارت بر اندوخته اسکناس از حیث انطباق با پشتوانه است؛ اما برنامه ریزی انجام شده به گونه ای است که انشاالله این اسکناس ها در سال جاری به دست مردم خواهد رسید.

رییس سازمان تولید اسکناس و مسکوک بانک مرکزی با اشاره به اینکه طرح مابقی اسکناس‌ها نیز با توجه به مجوز اخذ شده تغییر خواهد کرد، در ادامه توضیح داد: در حال حاضر طرح اسکناس های ۵ هزار تومانی، دوهزار تومانی و یک هزار تومانی به تایید ریاست کل محترم بانک مرکزی و وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی رسیده و تا پایان سال جاری نیز شاهد رونمایی اسکناس های جدید خواهیم بود.

به گفته وی، همچنین اسکناس های ۱۰ و ۱۰۰ هزار تومانی تا پایان امسال به دست مردم خواهد رسید. همچنین لازم به ذکر است، اسکناس‌های۵۰ هزار تومانی که در نیمه دوم سال ۱۳۹۷ نیز رونمایی شد در چارچوب طرح اسکناس های بین نسلی بود.

شکری در پایان تاکید کرد: پروژه تغییر واحد پول ملی مشخصه های متعددی دارد که با تصویب نهایی لایحه مزبور، ضرورت دارد علاوه بر بانک مرکزی سایر دستگاه ها و سازمان ها ذیربط نیز به شکل هماهنگ ایفای نقش نمایند و با برنامه ریزی دقیق نسبت به اجرای قانون اقدام نمایند.

حذف چهار صفر از پول ملی یکی از موضوعات مهمی است که از سال‌ها قبل در اقتصاد ایران مطرح بوده و سرانجام با تصویب کلیات آن در مجلس به مرحله اجرا نزدیک شد.

چندی پیش، عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی درباره حذف چهار صفر از پول ملی گفته است: حذف چهار صفر در مجلس جدید نیز در حال پیگیری است، اما بانک مرکزی در اسکناس‌های جدیدی که چاپ می‌کند صفرها را به شکل کمرنگ چاپ می‌کند تا به نوعی نشانه دوران گذار باشد.

همان‌طور که در ظاهر ایران‌چک‌های جدید ۵۰ و ۱۰۰ هزار تومانی پیداست، بانک مرکزی چهار صفر را کمرنگ کرده و با برجسته کردن ۵۰ و ۱۰۰ "تومان" را در این اسکناس‌ها زنده کرده است.

ارسال نظر

تازه ها