کد خبر 98023

صادرات چین در ماه اکتبر رکورد زد و بیشترین میزان صادرات را در یکسال اخیر ثبت کرد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، داده‌های رسمی روز شنبه نشان داد در ماه اکتبر صادرات چین با بیشترین سرعت خود در ۱۹ ماه اخیر رشد کرده در حالی که واردات این کشور هم بالا رفته است. این نشان می‌دهد که ریکاوری دومین اقتصاد جهان از پاندمی کرونا ادامه دارد.

صادرات چین در ماه اکتبر ۱۱.۴ درصد نسبت به سال گذشته جهش کرد و از پیش‌بینی ۹.۳ درصدی تحلیل‌گران و اقتصاددانان شرکت‌کننده در نظرسنجی رویترز بالاتر رفت. در ماه سپتامبر هم رشد صادرات چین قدرتمند بود و به ۹.۹ درصد رسیده بود.

افزایش صادرات ماه اکتبر باعث شد تا مازاد تجاری چین در این ماه به ۵۸.۴۴ میلیارد دلار برسد. این در حالی بود که اقتصاددانان پیش‌بینی کرده بودند مازاد تجاری چین در این ماه به ۴۶ میلیارد دلار برسد. چین در ماه قبل هم به مازاد تجاری ۳۷ میلیارد دلاری دست یافته بود.

صادرات چین علی‌رغم پاندمی جهانی کرونا به لطف تقاضای بالای جهانی برای تجهیزات پزشکی و بهداشتی و کاهش ظرفیت تولید در سایر مناطق جهان، قدرتمند باقی مانده است، هرچند انتظار می‌رود با بازگشت محدودیت‌های قرنطینه‌ای در اروپا و محدود شدن بازار کالاهای چینی این صادرات در آینده کاهش یابند.

مازاد تجاری چین با ایالات متحده که از لحاظ سیاسی بسیار حائز اهمیت است در ماه اکتبر، از ۳۰.۷۵ میلیارد دلار در ماه سپتامبر، به ۳۱.۳۷ میلیارد دلار رسید.

در این ماه واردات چین ۴.۷ درصد رشد کرد. واردات این کشور در ماه گذشته ۱۳.۲ درصد رشد کرده بود و اقتصاددانان پیش‌بینی می‌کردند در این ماه هم ۹.۵ درصد رشد کند.

 

ارسال نظر

تازه ها