کد خبر 97821

شرکت اکسون موبیل آمریکا از بسته شدن پروژه احداث پایانه LNG در پاکستان خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از اکسپرس تریبیون، شرکت اکسون موبیل آمریکا، طرح های خود برای احداث پایانه گاز طبیعی مایع (LNG)  در پاکستان را لغو کرد.

به گفته منابع آگاه، این شرکت آمریکایی از مشارکت با شرکت «اینرگس ترمینال» خارج شده است. اینرگس ترمینال، کنسرسیومی از چندین شرکت از صنایع مختلف سیمان، منسوجات و برق است.

هدف اصلی اکسون موبیل برای پیوستن به این کنسرسیوم، تامین LNG برای پاکستان بود. دولت پاکستان به 5 شرکت از جمله اکسون موبیل اجازه داد تا پایانه های LNG در این کشور تاسیس کند اما هیچ ضمانتی به این شرکت ها ندارد و آنها باید پایانه ها را با مسئولیت خود ایجاد کنند.

سخنگوی اکسون موبیل به بیزینس ریکوردر گفت: «اکسون موبیل در حال برآورد تمامی گام های مناسب را برای کاهش چشمگیر هزینه های سرمایه ای و عملیاتی در کوتاه مدت به علت شرایط بازار و کاهش قیمت کالاهای اساسی است.»

از زمانی که اکسون موبیل وارد پاکستان شده، با مشکلاتی روبرو است. این شرکت حفاری برای ذخایر نفت و گاز شیل را آغاز کرده است و از دولت پاکستان درخواست کرد تا زمین های بیشتری در سواحل کراچی به آن اختصاص دهد اما مقامات پاکستانی با این درخواست مخالفت کردند.

در حال حاضر، دو پایانه LNG در پاکستان با ظرفیت 1.3 میلیون فوت مکعب در روز، واردات برای تامین نیازهای داخلی را مدیریت می کند. با این حال، این کشور به پایانه های LNG بیشتری برای تامین فزاینده تقاضای داخلی گاز خود نیاز دارد.

بر اساس برآورد دولت پاکستان، این کشور در سال های آتی به 3 میلیارد فوت مکعب گاز در روز نیاز خواهد داشت. تولید گاز طبیعی داخلی پاکستان با سرعت 6 درصد در سال رو به کاهش است از اینرو به بخش خصوصی نیز اجازه واردات گاز داده شده است.

به گزارش فارس، خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان در سال 2012 در نقطه صفر مرزی زده شد و پس از آن ایران، بخش ایرانی این خط لوله در خاک خود را کامل کرد که اکنون در حال خاک خوردن است ولی طرف پاکستانی پس از تغییر دولت این کشور، هر بار به بهانه های مختلف از تکمیل این خط لوله سرباز زد./فارس

 

ارسال نظر

تازه ها