کد خبر 97669

با توجه به اعلام رییس کل بانک مرکزی قرار است بازار سوم ارزی در هفته جاری تشکیل شود و ارزهای حاصل از صادرات غیرنفتی به جز فولاد و پتروشیمی برای واردات توسط وزارت صمت تخصیص یابد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد؛ رئیس‌کل بانک‌مرکزی در پست اینستاگرامی خود دو خبر تحلیلی از ارز منتشر کرد. همتی اعلام کرده مقررات مربوط به بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور در هفته جاری اعلام می‌شود. در این پیام آمده است که «برمبنای تقاضای فعالان اقتصادی بخش‌خصوصی و برای تسهیل برگشت هرچه بهتر ارز ناشی از صادرات به چرخه اقتصاد و به‌طور ویژه، تامین مواد اولیه و نیازهای وارداتی واحد‌های تولیدی کشور، مقررات موردنظر در این خصوص به تایید ستاد اقتصادی دولت رسید که جزئیات آن این هفته منتشر می‌شود.» از سوی دیگر، همتی خبر داده که سرعت عرضه ارز در سامانه نیما افزایش پیدا کرده است. به بیان دیگر، علاوه بر افزایش سرعت عرضه ارز در سامانه نیما، یک بازار سوم برای معاملات ارزی اعلام شده است.

در متن خبر او آمده است که «همان‌گونه که قبلا اعلام و پیش‌بینی می‌شد، عرضه ارز در سامانه نیما به سرعت افزایش یافته و روند معاملات حواله‌های ارزی رشد خوب و قابل‌توجهی پیدا کرده است. در بسته جدید در کنار توسعه روش واردات در مقابل صادرات و واردات در مقابل ارز اشخاص، بر تقویت سامانه نیما به‌عنوان محور مبادلات مربوط به حواله ارزی تاکید شده است.»

«دنیای‌اقتصاد» نوشت: مقرر است در هفته جاری بسته جدید ارزی با شرایط متفاوتی منتشر شود. خبر‌ها نشان می‌دهد قرار است در این بسته جدید ارزهای حاصل از صادرات شرکت‌های غیر از شرکت‌های فولادی و پتروشیمی در اختیار وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار بگیرد. از سوی دیگر وزارت صمت قرار است با مکانیزمی که روش واردات در مقابل صادرات (تهاتر) است ارزهای حاصل از صادرات را دراختیار وارد‌کنندگان قرار دهد. بنابراین براساس این بسته، ارزهای حاصل از صادرات شرکت‌های فولادی و پتروشیمی در سامانه نیما و ارز حاصل از صادرات سایر شرکت‌ها که حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد از کل ارز صادراتی را تشکیل می‌دهد در اختیار وزارت صمت قرار بگیرد.

اجرای بازار سوم دو نکته مثبت دارد: اول اینکه شرکت‌ها برای عرضه و تقاضای ارز در صف نیما قرار نمی‌گیرند و دوم احتمالا قیمت ارز در این شرکت‌ها به بیشتر از قیمت ارز نیمایی برسد که با این شرایط صف ارزهای نیمایی کمتر شده و شرکت‌های صادرکننده ترغیب می‌شوند ارز خود را عرضه کنند. در نتیجه معاملات نیز به قیمت‌های تعادلی نزدیک‌تر می‌شود.

منبع: دنیای اقتصاد

ارسال نظر

تازه ها