کد خبر 96786

اروپا به آمریکا بابت بستن تعرفهه های غیر منطقی روی کالاها هشدار داد و خواستار لغو و بازنگری در آن ها شد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، والدیس دومبروسکیس - رییس جدید تجارت اتحادیه اروپا - به روزنامه فایننشیال تایمز گفت: ترمیم روابط ترانس آتلانتیک اولویت اصلی اتحادیه اروپا خواهد بود و آمریکا باید تعرفه های مربوط به ایرباس را به منظور اعتمادسازی حذف کند.

وی گفت: اکر آمریکا تعرفه هایش را حذف نکند، ما چاره ای بجز معرفی تعرفه هایمان روی واردات کالاهای آمریکایی نخواهیم داشت.

واشنگتن در اکتبر گذشته در پرونده مربوط به ایرباس، از سوی سازمان جهانی تجارت اجازه یافت روی واردات سالانه از اتحادیه اروپا به ارزش ۷.۵ میلیارد دلار تعرفه وضع کند. واشنگتن روی محصولات مختلف شامل زیتون و پنیر تعرفه ۲۵ درصدی و روی جتهای ساخت ایرباس تعرفه ۱۰ درصدی وضع کرد.

واشنگتن در اواسط فوریه با تشدید فشار بر اتحادیه اروپا در خصوص اختلاف ۱۶ ساله یارانه های هواپیمایی، اعلام کرد که تعرفه وضع شده روی واردات هواپیما را از ۱۰ به ۱۵ درصد افزایش خواهد داد.

منابع آگاه ماه گذشته به رویترز گفتند اتحادیه اروپا هم به نوبه خود بر سر یارانه های دولتی که شرکت هواپیماسازی بویینگ دریافت کرده است، از سازمان جهانی تجارت اجازه گرفته تا روی محصولات آمریکایی به ارزش چهار میلیارد دلار تعرفه وضع کند و این موضوع تا چند هفته دیگر اعلام می شود.

بر اساس گزارش رویترز، دومبروسکیس حاضر نشد درباره تاثیر ریاست جمهوری جو بایدن بر اختلاف مربوط به یارانه های ایرباس و بویینگ اظهارنظر کند اما به فایننشیال تایمز گفت: رویکرد حمایت گرایانه تر با روی کار آمدن دولت ترامپ در پیش گرفته شد./ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها